Na głównym placu Kijowa, jak co roku, zbiorą się manifestanci, by uczcić rocznicę Pomarańczowej Rewolucji.
22 listopada został ustanowiony Dniem Wolności na Ukrainie przez Wiktora Juszczenkę w pierwszą rocznicę Pomarańczowej Rewolucji. Ostatni raz był obchodzony przez władze państwowe w 2009 roku.
Po wyborze Janukowycza na prezydenta co roku wydawany jest zakaz organizowania demonstracji na głównym placu Kijowa – Majdanie Niepodległości, gdzie rozgrywały się najważniejsze wydarzenia w 2004 roku.
22 listopada 2004 roku był decydującym momentem podczas kryzysu politycznego, jaki miał miejsce w trakcie wyborów prezydenckich. Centralna Komisja Wyborcza na Ukrainie ogłosiła wtedy wyniki drugiej tury wyborów z poprzedniego dnia, w których o fotel prezydenta walczyli Wiktor Juszczenko i Wiktor Janukowycz.
Zwycięzcą i przyszłym prezydentem miał zostać Janukowycz, który uzyskał według danych podanych przez CKW, 49,7 procent głosów. Opozycja uznała ten wynik za sfałszowany. Było to bezpośrednią przyczyną wybuchu protestów na ulicach Kijowa, których symbolem stał się kolor pomarańczowy, od wyborczych barw Juszczenki. Protesty trwały 17 dni, a w wymuszonym przez nie powtórzonym głosowaniu zwyciężył kandydat opozycji Wiktor Juszczenko.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!