„Rybałka” albo grzybobranie w strefie przygranicznej? Tylko pod warunkiem, że wcześniej poinformujesz o swoich planach najbliższą jednostkę służby granicznej. Od 23 lipca br., na Białorusi zmienią się zasady przebywania w strefie przygranicznej.
Jeśli dotąd jeździłeś na grzyby samochodem, musisz zmienić swoje przyzwyczajenia i przesiąść się na rower – pisze „Wieczernij Grodno”, bo pozostawienie samochodu w leśnych ustępach będzie skutkowało odholowaniem go na płatny parking.
Żaden pojazd silnikowy (samochód, motor, motocykl) nie będzie mógł być pozostawiony poza miejscem zabudowanym, które znajduje się w strefie przygranicznej. Pozostawić na poboczu swoje auto będą mogli jedynie ci, którzy wcześniej powiadomią najbliższą jednostkę służby granicznej.
Jeżeli samochód lub skuter popsuje się w strefie przygranicznej, trzeba będzie go ewakuować poza strefę, a mieszkańcy terenów przygranicznych – do miejscowości stałego zamieszkania. Jeśli strażnicy graniczni odkryją auto bez właściciela samochodu, zostanie ono odprowadzone na parking strzeżony lub odholowane w inne miejsce.
Paszport będzie obowiązkowy
Osoby posiadające na Białorusi pobyt stały (w tym cudzoziemcy), przy wjeździe lub podczas pobytu w strefie przygranicznej muszą posiadać przy sobie paszporty. Dzieci poniżej 14 lat zamiast paszportów mogą okazać świadectwa urodzenia.
Osoby nie posiadające stałego zameldowania w strefie przygranicznej i nie zwolnione z opłaty za pobyt w strefie przygranicznej, zobowiązane są do posiadania przy sobie paragonu potwierdzającego dokonanie opłaty. Na dzień dzisiejszy wynosi ona 36 tysięcy rubli – 0,2 wartości bazowej.
Za tysiąc papierosów wlepią ci grzywnę
Od 23 lipca zacznie obowiązywać zakaz przewożenia i przechowywania w pasie i strefie przygranicznej ponad tysiąca papierosów, tysiąca gramów tytoniu i innych wyrobów tytoniowych. Dotyczy to osób fizycznych i przedsiębiorców, którzy nie mają prawa do obrotu w handlu hurtowym i detalicznym wyrobami tytoniowymi, lub prawa do ich przechowywania. Jeżeli podczas zatrzymania takiej osoby nie zostaną ujawnione inne dowody nielegalnej działalności, właściciel towaru otrzyma karę grzywny w wysokości od 1,8 do 9 mln rubli (od 10 do 50 podstawowych jednostek) z konfiskatą wyrobów tytoniowych włącznie.
Maksymalna kara za naruszenie granicy państwowej zostanie dwukrotnie zwiększona -z 9 do 18 mln rubli (z 50 do 100 podstawowych jednostek), zgodnie z art. 23.29 Kodeksu Administracyjnego. Teraz dolna granica grzywny nie została ustalona przez prawo, ale od 23 lipca sprawca zapłaci co najmniej 1,8 mln rubli – 10 podstawowych jednostek.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!