Polską nekropolię w Głębokiem na Witebszczyźnie odwiedziła 23 sierpnia delegacja Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej pod przewodnictwem wicemarszałka Ryszarda Terleckiego. W Głębokiem znajduje się licząca 105 grobów kwatera wojenna z walk 1920 r.
Na cmentarzu przy ulicy Maksyma Gorkiego, gdzie pochowani są Polacy polegli w wojnie wojny polsko – bolszewickiej, delegacja zapaliła znicze i złożyła kwiaty. Na wyremontowanej w latach 2017-2018 kwaterze modlił się za żołnierzy biskup witebski Aleh Butkiewicz.
Te mogiły przypominają nam, że czasem trzeba poświęcić życie za ojczyznę” – powiedział marszałek Ryszard Terlecki na cmentarzu w Głębokiem. „Dlatego jesteśmy winni pamięć poległym, dzięki którym żyjemy dziś w wolności. Cieszę się, że ta pamięć trwa także na Białorusi” – cytuje słowa Teleckiego Polska Agencja Prasowa.
Marszałek podziękował Polakom, którzy ocalili kwaterę od zapomnienia i dbali o nią przez lata, a białoruskim władzom za zgodę na przeprowadzenie prac restauracyjnych na cmentarzu.
Wcześniej, delegacja z Polski został przyjęta przez władze powiatu Głębokie. Rozmawiano o perspektywach wzajemnie korzystnej współpracy w takich obszarach jak kultura, turystyka i sport.
Jak poinformowało Ministerstwo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kompleksowy remont polskich cmentarzy wojennych z czasu walk 1920 r., zlokalizowanych na terenie Republiki Białorusi, to obecnie największe przedsięwzięcie MKiDN dotyczące polskich grobów wojennych znajdujących się poza granicami kraju. Prowadzenie prac remontowych jest możliwe dzięki przychylności białoruskiego Ministerstwa Obrony i władz lokalnych.
W ramach trwającej od 2017 r. współpracy z Republiką Białorusi do chwili obecnej z funduszy MKiDN i we współpracy z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie na Białorusi wyremontowano 9 polskich cmentarzy wojennych z walk 1920 r.: Brześć-Adamkowo, Dokszyce, Duniłowicze, Głębokie, Jazno, Podświle, Świerżeń Nowy, Użanka i Zadoroże. W bieżącym roku zostaną wyremontowane jeszcze 4 cmentarze (Królewszczyzna, Krzywicze, Kurzeniec, Wołkołata), a na rok 2020 zaplanowano remont kolejnych 5 nekropolii z tego okresu walk.
Polska wyremontuje na Białorusi wszystkie polskie cmentarze wojenne z 1920 roku
oprac. ba na podst. znadniemna.pl/vg-gazeta.by
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!