Przebywający z oficjalną wizytą na Białorusi wicemarszałek Sejmu RP Ryszard Terlecki wziłą udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej śp. Marii Kaczyńskiej.
Uroczystość odbyła się w czwartek, w kościele św. Andrzeja w Naroczy (do 1964 roku Kobylnik) w obwodzie mińskim. Wzięli w niej udział członkowie polskiej delegacji parlamentarnej, przedstawiciele Związku Polaków na Białorusi z prezes Andżeliką Borys, polscy dyplomaci akredytowani na Białorusi, przedstawiciele białoruskiego parlamentu oraz miejscowych władz.
Cieszę się bardzo, że nasza delegacja miała zaszczyt uczestniczyć w tej uroczystości. Bardzo ważnej dla nas, dla Polski, dla naszej formacji, dla pamięci o pierwszej damie i jej mężu, profesorze Lechu Kaczyńskim. Jest ona ważna także dla Polaków na Białorusi, bo to jest symboliczny znak, łączący oba nasze kraje, tak jak wielu innych wybitnych ludzi, którzy się tu urodzili i służyli bądź Polsce, bądź Białorusi– powiedział w Naroczy wicemarszałek Ryszard Terlecki.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył metropolita mińsko-mohylewski, abp Tadeusz Kondrusiewicz.
O Marii Kaczyńskiej, pierwszej damie, żonie prezydenta Lecha Kaczyńskiego zwierzchnik białoruskich katolików mówił, że „do końca życia była wierna chrześcijańskiemu powołaniu.”
„Tablica pamiątkowa ma kształt księgi. Maria Kaczyńska nie dopisała jej do końca, ponieważ wydarzyła się straszna katastrofa smoleńska” – powiedział w homilii abp Kondrusiewicz. W czasie uroczystości wspominano członków delegacji, którzy wraz z prezydentem Kaczyńskim i jego małżonką 10 kwietnia 2010 r. lecieli na uroczystości do Katynia i tragicznie zginęli w katastrofie samolotu. „Lecieli, by oddać hołd tym, którzy oddali życie za ojczyznę. I sami zginęli” – mówił abp Kondrusiewicz.
Z kolei przewodniczący komitetu wykonawczego w Miadziole (miasto powiatowe) zauważył w rozmowie z białoruskimi dziennikarzami, że z rejonu tego pochodzo wiele zanych osobistości, a Maria Kaczyńska jest jedną z nich.
„Jej upamiętnienie nie tylko polepszy i otworzyć dobrosąsiedzkie stosunki między narodami polskim i białoruskim, ale także da pewien impuls rozwojowi turystyki, na przykład religijnej, historycznej”– powiedział Anatolij Wijlinko.
Maria Kaczyńska Pierwsza dama Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2005–2010, małżonka prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, urodziła się jako Maria Mackiewicz w Machowie na terenie parafii Narocz i została ochrzczona w tamtejszym kościele.
Dom rodziny Mackiewiczów nie zachował się do dziś. Dwa lata temu w Machowie odnaleziono miejsce, gdzie stała leśniczówka, w której pierwsze miesiące życia spędziła Maria Kaczyńska z domu Mackiewicz.
Obecnie po leśniczówce pozostały resztki fundamentów, schodów i fragmenty piwnicy.
Maria Kaczyńska wraz z małżonkiem prezydentem Lechem Kaczyńskim oraz towarzyszący im 94 członkowie delegacji 10 kwietnia 2010 lecieli do Smoleńska na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Wszyscy zginęli tragicznie w katastrofie samolotu w pobliżu smoleńskiego lotniska Siewiernyj.
oprac. ba na podst. dzieje.pl/facebook.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!