Białoruś, Litwa i Polska wystąpiły ze wspólnym wnioskiem o zorganizowanie mistrzostw Europy w piłce ręcznej mężczyzn w 2026 roku, poinformowali 19 lutego w Mińsku szefowie narodowych federacji trzech krajów. Strony podpisały list intencyjny, na którym podpisy złożyli prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce – Andrzej Kraśnicki, przewodniczący Białoruskiej Federacji Piłki Ręcznej – Władimir Konoplew oraz prezydent Litewskiej Federacji Piłki Ręcznej – Donatas Pasvenskas.
Jak powiedział szef Białoruskiej Federacji Piłki Ręcznej Władimir Кonoplew, z propozycją zorganizowania wspólnych mistrzostw wystąpił prezes Polskiej Federacji Piłki Ręcznej i Komitetu Olimpijskiego, Andrzej Кraśnicki.
„My, jako przedstawiciele byłego wspólnego państwa, Rzeczypospolitej, postanowiliśmy spróbować, zorientować się jak wypadniemy na tle innych państw europejskich”, — powiedział Konoplew.
przewodniczący Białoruskiej Federacji Piłki Ręcznej liczy na pomoc strony polskiej w rozwiązywaniu spraw organizacyjnych. Podkreślił, że „Andrzej (Kraśnicki) ma już doświadczenie w prowadzeniu międzynarodowych zawodów na najwyższym poziomie. W 2016 roku mieliśmy okazję się o tym przekonać. Cała organizacja została przemyślana w najdrobniejszych szczegółach. Byliśmy pod wrażeniem polskich kibiców. Mimo, że polska reprezentacja nie była wówczas w stanie osiągnąć wysokiego wyniku, trybuny wspierały swoją drużynę do ostatnich meczów. Nasi kibice powinni się od nich tego nauczyć”.
Z kolei Kraśnicki powiedział, że w przekonaniu do kandydatury pomocne będę polsko – białorusko-litewskie stosunki dobrosąsiedzkie i częste kontakty sportowe;
„Nasze drużyny często spotykają się na rozgrywkach, z uwagi choćby na bliską odległość, nakłady finansowe na podróż nie są duże – wyjaśnił. – Na Białorusi sport jest na wysokim poziomie. Jest wiele dobrych obiektów sportowych. Ma dobre wsparcie Prezydenta”.
Prezesi federacji zadeklarowali daleko idącą współpracę, która ma zapewnić zwycięstwo wspólnej kandydatury w głosowania podczas Kongresu Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej. W tym zakresie Jednocześnie strony zobowiązują się do nie uczestniczenia w podobnym projekcie z innymi federacjami.
Założenia wspólnej kandydatury, w tym zwłaszcza finansowe i organizacyjne mają zostać wypracowane do roku 2021. Wcześniej, bo w 2020 roku, ma być ogłoszona tak zwana mapa drogowa ze ściśle określonymi terminami realizacji projektu i zasadami odpowiedzialności. Za każdym razem stanowisko dotyczące postępu prac nad projektem będzie ogłaszane po wypracowaniu porozumienia przez wszystkie trzy strony.
Tegoroczne mistrzostwa świata odbyły się w Niemczech i Danii, a mistrzostwa Europy 2020 zostaną rozegrane po raz pierwszy w trzech krajach: Austrii, Norwegii i Szwecji. Po raz pierwszy też liczba finalistów została zwiększona z 16 do 24 uczestników. Polska była gospodarzem mistrzostw Europy mężczyzn w 2016 roku.
Kresy24pl/fandball.by/ba
1 komentarz
ron
20 lutego 2019 o 13:41Pamiętacie rok 2012 ? ME w piłce nożnej w PL+UA. I co było dwa lata później.
Powtórka z historii?