Muzeum Lubelskie w 2016 roku otrzymało od ministra kultury i dziedzictwa narodowego zadanie, jakim jest utworzenie nowego oddziału – Muzeum Ziem Wschodniej Dawnej Rzeczypospolitej.
Jak informuje dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie dr Katarzyna Mieczkowska:
„Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazał Muzeum Lubelskiemu w Lublinie w 2017 roku dotację celową z przeznaczeniem na zakup nieruchomości Pałacu Lubomirskich na potrzeby siedziby planowanego oddziału «Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej». Decyzję o utworzeniu placówki poprzedziły prośby licznych środowisk. W zabytkowych murach Pałacu Lubomirskich po 2019 roku powstanie nowoczesna przestrzeń ekspozycyjna. Relacja między nowoczesnym spojrzeniem i zabytkowym budynkiem oraz strefą historyczną ma szansę utworzyć unikatowy charakter Muzeum. Położenie obiektu w centralnej części miasta w obszarze wpisanym do rejestru zabytków oraz bezpośrednie sąsiedztwo ważnych instytucji i obiektów publicznych stanowić będzie o atrakcyjności nowej placówki muzealnej.
Decyzja była odpowiedzią na potrzeby wielu środowisk, jednak szczególnego wsparcia tej inicjatywie udzielili Pani Poseł Elżbieta Kruk oraz Pan Profesor Waldemar Paruch. […] Na ten cel zakupiono od Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie pałac Lubomirskich. Kolejnym krokiem było powołanie Kolegium Naukowego, w skład którego weszli przedstawiciele ministra, marszałka, a także najważniejszych polskich muzeów, w tym dyrektorzy: Wawelu w osobie Profesora Jana Ostrowskiego, Profesor Andrzej Betlej, Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, przedstawiciele lubelskiego środowiska naukowego: Profesor Paweł Kras, Profesor Andrzej Gil, Profesor Mirosław Filipowicz. Ponadto została powołana interdyscyplinarna grupa muzealników składająca się z: historyków, historyków sztuki, etnografów, archeologów. W tym właśnie składzie od dłuższego czasu wypracowujemy koncepcję Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej”.
W tej chwili organizowane Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej ogłasza w mediach akcję „Z Kresów ocalone” – zbiórkę pamiątek i opowieści kresowych. Muzeum Narodowe w Lublinie zwraca się zatem z gorącym apelem do osób pochodzących z Kresów o podzielenie się wspomnieniami i pamiątkami z życia na tych terenach, zapraszając w dniach 23–26 czerwca 2022 roku do punktu zbiórki w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Warszawie (tel. +48 726 022 100; e-mail:
zb*****@mn**.pl
; www.ocalone.mnwl.pl).
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!