Rosyjskie wojska okupacyjne wznowiły szturm Azowstalu. Rozległy teren tych zakładów to ostatnia broniona przez Ukraińców część Mariupola.
Udało się przed szturmem ewakuować we współpracy z ONZ i Międzynarodowym Czerwonym Krzyżem około 100 cywilów, ale w podziemiach Azowstalu wciąż jest jeszcze co około 200 cywilów. Ponadto do 2 tysiecy żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy i innych formacji podległych MSW Ukrainy.
Informację o szturmie potwierdził zastępca dowódcy obrony batalionu MSW Azow, Swiatosław Pałamar.
Kilka dni temu Putin twierdził, że odwołał szturm i rozkazał blokadę.
Tymczasem przed parlamentem ukraińskim wystąpił ze zdalnym przemówieniem premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Zapowiedział kolejne dostawy sprzętu wojskowego z Wielkiej Brytanii, w tym, oprócz broni i amunicji, sprzętu do walki elektronicznej, systemy radarowe, zakłócania sygnalu elektronicznego i sprzętu noktowizyjnego. Łączna wartość kolejnych dostaw to około 300 mln funtów.
W swoim przemówieniu odniósł sie do słów premiera Wielkiej Brytanii, Winstona Churchilla, wobec niemieckiej agresji. Porównał zjednoczenie i walke narodu ukraińskiego do ówczesnego zjednoczenia i walki narodu brytyjskiego.
Johnson zapowiedział też kontynuowanie pomocy humanitarnej Wielkiej Brytanii dla Ukrainy. Podkreślił, że celem jest „ufortyfikowanie” Ukrainy, by „nikt nigdy nie śmiał więcej was zaatakować”.
Komisja Europejska ma wkrótce sfinalizować szósty pakiet sankcji wobec Rosji. Możliwe jest embargo na dostawy rosyjskich surowców energetycznych. Sankcje mają też objąć największy rosyjski banki, Sbierbank, który wcześniej został wyłączony z restrykcji dotyczących systemu SWIFT.
Doszło też do rosyjskiego ostrzału Odesy. Zginął 15-letni chłopiec.
Ostrzeliwany był także Charków. Jednocześnie, pojawiaja się informacje o odepchnięciu przez siły ukraińskie okupantow z północy Charkowa w kierunku granicy rosyjskiej.
Jak pisaliśmy, prezydent Ukrainy w kwietniu nie chciał przyjąć w Kijowie socjaldemokratycznego prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera z powodu jego prorosyjskiej postawy przez lata. Natomiast, jak się okazuje, inaczej władze Ukrainy traktują szefa niemieckiej opozycji z partii centroprawicowej CDU. Fredrich Merz przyjechał pociągiem, odwiedził wyzwolony Irpień, gdzie podczas okupacji Rosjanie dokonywali zbrodni na cywilach. W programie są spotkania z najważniejszymi ukraińskimi politykami.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, z tej samej partii co Steinmeier, w rozmowie z niemiecką telewizją państwową nie ukrywał żalu wobec władz Ukrainy, że nie chciały przyjąć Steinmeiera, bo, jak przekonywał, Niemcy dostarczają dużą pomoc wojskową Ukrainie, podobnie jak finansową. Stwierdził, że w najbliższym czasie nie wybiera się do Kijowa.
Tymczasem w Rosji dochodzi do kolejnych tajemniczych pożarów, na przykład w prokremlowskim wydawnictwie w Moskwie albo w składzie odpadów politelynowych w Krasnojarsku.
🇷🇺 MOSCOW, Russia – Large Warehouse Fire 🔥
Images released by The Ministry of Emergency Situations. pic.twitter.com/X9vg8qvaI7— OSINT-1988 (@OSINT88) May 3, 2022
⚡️In Krasnoyarsk, a warehouse of polyethylene waste on an area of 500 square meters is on fire. This is reported by the Russian media. pic.twitter.com/GgPoYjIsoO
— Flash (@Flash43191300) May 3, 2022
Oprac. MaH, rferl.org, newsweek.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!