I znów wspomnienia… Rekolekcje w takich wiekowych monasterach, całkowite włączenie się w rytm życia zakonnego, oddanie się kontemplacji i i odnowie duchowej , przeżyłam dzięki Ci, Panie w roku 2003 i 2004 w starochrześcijańskim syriackim, słynnym monasterze Deir Zafaran k/Mardinu w Tur Abdinie (polud.Turcja). Dobrze mieć świadomość, że w naszym współczesnym, jakże dziś trudnym życiu, w coraz to trudniejszej rzeczywistości istnieją dzięki Opatrzności, takie miejsca …oazy czystej modlitwy, wyspy odnowy duchowej… – pisze Barbara Anna Hajjar w kolejnym swoim tekście z podróży po Syrii.
Część pierwsza tutaj:
Monaster św. Jerzego – starochrześcijańska perła Doliny Nazarejczyków
Wiekowy monaster św.Jerzego Al –Homeyra tak bliski mojemu sercu o wzruszającym sakralnym klimacie , gdzie króluje jedynie czysta nuta modlitwy, ogarnia skołatanego człowieka, duchowym, specjalnym spokojem…ukojeniem… A każde odwiedziny tego świętego , unikatowego miejsca jest niezwykłym przeżyciem dla chrześcijańskiego pielgrzyma … wzbudzają już tęsknotę do ponownych odwiedzin… Wspaniały Deir Mar Jirjios – monaster Św.Jerzego Al -Homeyra wraz z pobliskim sławnym, imponującym Krak des Chevaliers są bardzo ważnymi , unikatowymi obiektami spuścizny narodowej Syrii, perłami historii chrześcijaństwa w Dolinie Chrześcijan – Wadi Nasara odwiedzanymi bardzo licznie (przed rokiem 2011)przez turystów i pielgrzymów…
Odwiedzając te dwa wspaniałe obiekty, jakże często , często słyszałam nasz ojczysty język ; spotykałam duże zorganizowane grupy pielgrzymów polskich oczywiście przed szalona, niepojętna wojna syryjska wkraczającą już w II dekadę ( od 15 marca 2021). Dwa razy do roku monaster św.Jerzego jest masowo nawiedzany przez pielgrzymów chrześcijańskich że wszech stron; 6 mają w Święto wspomnienia Wielkiego Męczennika oraz w Święto Podwyższenia Krzyża – szczególnie uroczyście obchodzone przez wiernych Bliskiego Wschodu na pamiątkę historycznego wydarzenia , jakim było odnalezienie przez św.Helenę , matkę cesarza Konstantyna relikwii Krzyża i miejsca męczeństwa Chrystusa Pana. Klasztor św.Jerzego wówczas tonie w powodzi świateł… W każdym domu syryjskich chrześcijan , niezależnie od obrządku, płoną ofarne świece przed świętymi wizerunkami, ikonami , dymią błogim dymem kadzidła… Bogato są iluminowane wszystkie kościoły, kaplicę i przydrożne Krzyże , a szczególnie w Dolinie Nazarejczyków. Uroczyste nabożeństwa odbywają się we wszystkich Domach Bożych Syrii. Starochrześcijańskie obrzędy , nabożeństwa i festyny ludowe z okazji Święta Krzyża odbywają się w Saidnaya – Centrum Maryjnym oraz w bajkowej, aramejskiej Maaluli. Jest (był) to wielki zjazd , coroczne spotkanie chrześcijan wszystkich okolic z Syrii, Libanu i innych krajów arabskich(oczywiście przed tragicznym rokiem 2011) Należy jeszcze odwiedzić dawne przyklasztorne pomieszczeni dla ludzi i koni, czyli przyklasztorny karawanoseraj (khan) , który otacza go od północy. Dziś to tzw. arabskie – ardy, czyli organizowany tu z okazji wielkich świąt, kiermasz ludowy. Z ciekawostek tej okolicy trzeba wymienić także legendarne, cudowne źródło przyklasztorne, zwane z arab. Fuar, czyli kipiące, które ukazuje się tylko w określonych odstępach czasu i wylewa obficie… nawadniając ziemię uprawiane przez mnichów. Wkraczającą już w jedenasty rok okrutną wojna syryjska nie naruszyła bizantyjskiej perły Doliny Chrześcijan. Dzielna młodzież chrzescijnskiej Doliny i okolic utworzyła własną zorganizowaną uzbrojoną policję, która czuwała… i czuwa nad pomnikami naszej wiary oraz nad ludnością. Natomiast zacięte walki o sławny Krak des Chevalers trwały długo… z różnym i zbójeckimi , terrostycznymi oddziałami radykalnego islamu . Historyczna wspaniała twierdzą Braci Krzyża bardzo ucierpiała, uległa wielu bolesnym zniszczeniom. Dziś powoli powraca do dawnej świetności dzięki usiłowaniom Syrii.
BIOGRAFIA WIELKIEGO MĘCZENNIKA Biografia św.Jerzego, która otrzymałam od Ojca prawosławnego w kancelarii monasteru, opracowana przez biskupa Bagdadu i Kuwejtu Waal Kabin Konstantyna wydana przez Patriarchat Bagdadu w roku 1987, niezupełnie zgadza się z opracowaniam polskim Ks. Wincentego Zalewskiego SDB „Swieci na każdy dzien”, z którego zawsze korzystam… ale podobno wszystkie biografię Świętego są legendarne. Doroczna jego pamiątka przypada 23 lub 24 kwietnia w Polsce, a w Syrii – 6 maja. Kiedy Azję Mniejszą zajęli Turcy…niszczyli bestialsko w niej wszelkie ślady chrześcijaństwa, jak i obecnie w XXI wieku w czasie wojny syryjskiej – północ Syrii (!!!) O życiu św.Jerzego , żołnierza i męczennika zmarłego około roku 303 (?) mamy więc bardzo skrome wiadomości, wczesne są jednak dowody jego w i e l k i e g o kultu. I tak w Eaccaea i w Batanei znaleziono napis z 368 roku „Dom świętego i triumfującego męczennika Jerzego i jego towarzyszy” . W roku 1953 odkryto w Jerozolimie resztki bazylki wzniesionej przez cesarza Konstantyna I Wielkiego ku jego czci. Teodozjusz Periget około 530 roku pisał, że w Lyddzie (Palestyna) był czczony od dawna grób męczennika. Najstarszy wszakże opis jego życia pochodzi dopiero z roku 954. Choć jest w nim mnóstwo legend, w których tak bardzo lubowla się kiedyś ludowa wyobraźnia, niektóre dane wydają się prawdopodobne. Ojcem św.Jerzego miał być Geroncjusz, Pers, a matka Polocronia z Kapadocji (Turcja). Z kolei biografia św.Jerzego wydana w Bagdadzie podaję, że urodził się z ojca pochodzącego z Kapadocji i matki z Palestyny. Był jedynym synem starszych rodziców, uproszonym p rzeź nich od Boga długa modlitwa. Jako młodzieniec zapisał się do legionów rzymskich, w których stopniowo doszedł do rangi wysokiego oficera. Kiedy za panowania cesarza Dioklecjana wybuchły najbardziej krwawe i masowe prześladowania, Jerzy miał piastować godność trybuną, czyli naczelnika miejscowego garnizionu.
Był bardzo dobrym i dzielnym żołnierzem, odznaczanym i nagradzanym. Jednym z Dekretów prześladowczych Dioklecjana był nakaz , aby wszyscy żołnierze rzymscy składali ofiary bóstwom rzymskim. Zadano tego aktu od każdego z osobna. Jerzy przewidując , co go czeka, rozdał swą majętność ubogim. Kiedy zdecydowanie i stanowcczo odmówił złożenia ofiary bóstwom i oficjalnie przyznał się do wiary chrześcijańskiej, dla odstraszenia innych zastosowano wobec niego szczególnie okrutne męczarnię, wyszukane tortury. Musiały być zaiste wyjątkowe, skoro wśród tak ogromnej liczby ówczesnych męczenników Kościół Wschodu nadał mu tytuł Wielkiego Męczennika. Źródła i dokumenty arabskie udostępnione mi w klasztorze , podają jako rocznicę jego śmierci, po okrutnych męczarniach odcięto mu głowę, rok 296 (!) Wierni i przyjaciele pochowali go w małej wiosce w Palestynie, ojczyźnie matki (?). Kult św.Jerzego był na Wschodzie bardzo rozpowszechniony. Święty Męczennik zajmował miejsce zaraz po Najświętszej Maryi Pannie i św.Michale Archaniele. W samym Egipcie wzniesiono ku jego czci 60 kościołów i nie było jednej swityni bez jego wizerunku. Trzeba zaznaczyć, jego kult do dziś jest bardzo żywy na całym Bliskim Wschodzie.
W Syrii jest wiele kościołów, sanktuariów pod jego wezwaniem, a w cytadeli w Aleppo… znajduje się nawet symboliczny grób Wielkiego Męczennika, nawiedzany nie tylko przez chrześcijan. W Jerozolimie już w IV wieku był kościół pod wezwaniem św.Jerzego, a w Jerycho od VI wieku również klasztor. W Etiopii do naszych dni jego kult jest ogromnie żywy. A na Kaukazie całą prowincja otrzymała nazwę od imienia Jerzy – Gorgia (Gruzja). Nasz wiekowy monaster Al-Homeyra w Syrii należy do najwcześniejszych pomników –pamiatek kultu św.Jerzego Wielkiego Męczennika. Do Polski kult św.Jerzego przybył wraz z przyjęciem chrześcijaństwa . Święty Jerzy jest patronem wielu krajów , w tym Anglii, Gruzji, Litwy, Portugalii, Holandii… Na Zachodzie kult św.Jerzego datuje się od VI wieku . Belizarius około roku 527 ufundował w Rzymie kościół św.Jerzego i św.Sebastiana. W tym czasie podobną bazylikę wystawiono w Rawennie. Miasto Ferrara obrało sobie św.Jerzego na głównego patrona. Krzyżowcy rozpowszechnili w Europie jego kult, a relikwie przenieśli do Ferrary w latach 1110 – 1135. Św.Jerzy stał się głównym patronem rycerstwa na Zachodzie. Anglia obrała go sobie za szczególnego patrona (1222r.). Król angielski Ryszard I Lwie Serce (1199) jako głównodowodzący III wyprawa krzyżowa twierdził, że widział św.Jerzego, jak dowodził jego wojskami z nieba i przyczynił się do rozgromienia Turków. Król Edward III (wiek XIV) wprowadził jako bojowe zawołanie okrzyk: „Sw.Jerzy z Anglia”. Tenże król ustanowił także Zakon św.Jerzego. Do dnia dzisiejszego na sztandarach Anglii widnieje czerwony Krzyż Św. Jerzego.
Barbara Anna Hajjar
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!