Ponad jedna trzecia ankietowanych obywateli Ukrainy uważa poziom mobilizacji na Ukrainie za niewystarczający. Świadczą o tym wyniki ankiety przeprowadzonej przez Grupę Socjologiczną „Reitynh” na zlecenie Centrum Analiz i Badań Socjologicznych Międzynarodowego Instytutu Republikańskiego między 17 a 21 lutego 2024 r. Socjolodzy pytali Ukraińców, jak oceniają obecny poziom mobilizacji na Ukrainie.
36% respondentów odpowiedziało, że uważa ten poziom za niewystarczający, 30% za optymalny, 19% za wysoki, a 15% miało trudności z odpowiedzią. Wyniki badania wykazują istotne różnice w zależności od wieku uczestniczących w badaniu.
Szczególnie wśród obywateli, którzy ukończyli 60. rok życia, 51% respondentów uważa poziom mobilizacji za niewystarczający, 21% za optymalny, a 10% za wysoki. Natomiast wśród obywateli reprezentujących grupę wiekową 18-29 lat jedynie 20% respondentów uważa poziom mobilizacji za niewystarczający, 45% za optymalny, a 29% za wysoki.
Spośród obywateli w wieku ponad 30 lat 27% uważa poziom mobilizacji za niewystarczający, 36% za optymalny, 27% za zbyt wysoki. Jednocześnie obywateli, którzy ocenili poziom mobilizacji jako „zbyt wysoki” i „niewystarczający”, zapytano, czy wierzą, że Ukraina wygra wojnę.
Spośród tych, którzy oceniają poziom mobilizacji jako zbyt wysoki, 48% uważa, że Ukraina zdecydowanie wygra wojnę, a 36% uważa, że wygra ją najprawdopodobniej. Tylko 8%, że prawdopodobnie nie wygra, zaś 3%, że z pewnością nie wygra.
A wśród tych, którzy wskazali, że poziom mobilizacji jest niewystarczający, 63% uważa, że Ukraina zdecydowanie wygra, 29% – że najprawdopodobniej wygra, 5% – że prawdopodobnie nie wygra, a 1% – że na pewno nie wygra. Dodatkowo zapytano te dwie kategorie obywateli, jakie będą granice Ukrainy po zakończeniu wojny.
Wśród tych, którzy oceniają poziom mobilizacji jako zbyt wysoki, 36% uważa, że Ukraina zachowa wszystkie terytoria, które posiadała w 1991 r., 21% – Ukraina straci część terytoriów, 17% – Ukraina odzyska terytoria, które Rosja okupuje przed 24 lutego 2022 r., 9% – Ukraina odzyska Donbas, ale nie Krym, 8% – Ukraina odzyska Krym, ale bez niektórych obszarów obwodów donieckiego i ługańskiego.
A wśród tych, którzy wskazali, że poziom mobilizacji jest niewystarczający, 50% uważa, że Ukraina zachowa wszystkie swoje terytoria, które posiadała w 1991 r., 16% – Ukraina odzyska terytoria kontrolowane przez Rosję przed rozpoczęciem wojny (do 24 lutego , 2022), 15% – Ukraina straci część terytoriów, 7% – Ukraina odzyska Krym, ale bez niektórych obszarów Donbasu.
Te dwie grupy zapytano także o główne powody, dla których ludzie nie chcą wstępować do Sił Zbrojnych Ukrainy. Spośród Ukraińców, którzy uważają poziom mobilizacji za zbyt wysoki, 24% wskazuje na strach przed śmiercią, kalectwo, niewolę, niepewność, 13% – nieuczciwą mobilizację, 13% – brak sprzętu, amunicji i broni, 12% – nieufność do władzy , 10% – korupcję w rządzie lub armii.
Badanie zostało przeprowadzone na terenie całej Ukrainy (z wyjątkiem okupowanych terytoriów Krymu i Donbasu). Metodą badania był wywiad telefoniczny wspomagany komputerowo (CATI) – wywiad telefoniczny z wykorzystaniem komputera, na podstawie losowej próby numerów telefonów komórkowych. Łącznie przebadano 2 tys. osób w wieku 18 lat i więcej. Uzyskane dane ankietowe ważono wskaźnikami regionalnymi (region zamieszkania i rodzaj osadnictwa) oraz wiekowymi na podstawie danych Państwowej Służby Statystycznej Ukrainy na dzień 1 stycznia 2022 r. Błąd reprezentatywności badania przy poziomie ufności 0,95 nie przekracza 3,5 punktu procentowego dla pełnej próby.
Badanie przeprowadzono przy wsparciu finansowym Amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego (USAID).
Przypomnijmy, przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk powiedział, że projekt ustawy o mobilizacji był już omawiany w Komisji Rady Najwyższej i zostanie wprowadzony pod obrady na następnym posiedzeniu parlamentu.
Niedawno prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o obniżeniu wieku poboru do wojska z 27 do 25 lat i zapewnieniu żołnierzom i funkcjonariuszom policji praw do ochrony socjalnej.
Opr. TB, iri.org.ua
1 komentarz
Adrian
4 kwietnia 2024 o 15:54Ukraina nie jest społeczeństwem demokratycznym podobnie jak Polska czy Rosja. W klasycznej demokracji chcesz brać udział w życiu politycznym pełnisz służbę wojskową,od Aten przez republikę Rzymska po Izrael i Singapur, w tzw demokracji liberalnej masz tylko prawa nie chcesz pełnić obowiązków.