Polska Szkoła Społeczna im. Ignacego Domeyki w Brześciu zrealizowała projekt „Anna Solidarność”
Projekt pt. „Anna Solidarność”, poświęcony historii „Solidarności” i prawdziwym bohaterom tego najbardziej znanego na świecie polskiego ruchu społeczno-politycznego, który przyczynił się do obalenia systemu komunistycznego w Europie Środkowo Wschodniej został w tym roku zrealizowany w Polskiej Szkole Społecznej im. Ignacego Domeyki w Brześciu.
Nazwa projektu „Anna Solidarność” nawiązuje do imienia jednej z legendarnych postaci ruchu „Solidarność” Anny Walentynowicz, której pamięć uczcił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, ogłaszając rok 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.
W Uchwale Sejmu podkreślono: „W uznaniu zasług Anny Walentynowicz na rzecz utworzenia wielkiego ruchu „Solidarności” i odzyskania przez Polskę niepodległości oraz składając hołd dla Jej niezłomnej postawy Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2019 Rokiem Anny Walentynowicz”.
Młodzież z Brześcia z Polskiej Szkoły Społecznej im. Ignacego Domeyki postanowiła upowszechnić wiedzę o Annie Walentynowicz i ruchu „Solidarność” i opracowała projekt pod nazwą „Anna Solidarność”.
Pierwszym jego etapem był cykl wykładów, poświęconych historii „Solidarności” i jej prawdziwym bohaterom, które dla uczniów klas 9 i 10 szkoły wygłosiła dr Tamara Kabot, wysłuchało ich około 200 młodych brześcian. Wykładom towarzyszyły prezentacje multimedialne o Annie Walentynowicz, przygotowane przez Natalię Sołoninka.
Na drugim etapie realizacji projektu wśród uczniów szkoły przeprowadzono konkurs wiedzy o ruchu „Solidarność”. Zorganizowano też szkolną Akademię pt. „Anna Solidarność”. W szkolnym konkursie udział wzięło 41 uczniów szkoły, a akademia, poprowadzona przez prezes Obwodowego Brzeskiego Oddziału ZPB, i redaktor czasopisma „Echa Polesia” odbyła się 19 maja.
W trzeciej odsłonie realizacji projektu przygotowano wyjazd „Szlakiem „Solidarności” i Anny Walentynowicz” do Gdańska i Muzeum Solidarności. W wyprawie tej, która odbyła się w dniach 14-17 czerwca, udział wzięło czterdziestu pięciu uczniów i nauczycieli szkoły. Za koordynację wycieczki oraz za program pobytu grupy w Gdańsku odpowiadała nauczycielka języka polskiego Julia Marczuk.
Podczas zwiedzania Europejskiego Centrum Solidarności uczestnicy wyprawy zobaczyli ekspozycje, opowiadające o zwycięstwie ruchu „Solidarność” i upadku komunizmu w Europie. Na Placu Solidarności młodzi brześcianie złożyli hołd bohaterom „Solidarności” przy pomniku Stoczniowców, poległych podczas pacyfikacji robotniczych protestów w grudniu 1970 roku.
Dzięki projektowi „Anna Solidarność” uczniowie poznali historię „Solidarności”, zrozumieli, że Anna Walentynowicz była iskrą, „od której wszystko się zaczęło, od której ogień się rozpalił”. Kiedy komuniści postanowili ją zwolnić z pracy 7 sierpnia 1980 roku w stoczni wybuchł strajk. Teraz młodzi brześcianie zaangażowani w projekt „Anna Solidarność” wiedzą, że Anna Walentynowicz była wielką bohaterką i sumieniem „Solidarności”.
Oto jak mówił o niej wybitny polski badacz dziejów „Solidarności” prof. Sławomir Cenckiewicz: ”Jej nazwisko weszło na trwałe do historii polskiego ruchu robotniczego. Swoją bezkompromisową , prostolinijną postawą, uczciwością i stale wyrażanym dążeniem do prawdy zaskarbiła sobie szacunek i wielką popularność wśród robotników, ściągając jednocześnie na siebie prześladowania i nienawiść władz”.
Anna Jurkowska z Brześcia
Kresy24.pl za polesie.org
2 komentarzy
Tomasz
30 kwietnia 2020 o 13:25Tak wygląda manipulacja historyczna i wybiórcze gloryfikowanie drugoplanowych postaci. Proszę nie zapominać, że to Wałęsa najbardziej ryzykował i porwał robotników do walki.
Tomasz
30 kwietnia 2020 o 13:27Cenckiewicz to pisowska marionetka. Nie ma nic wspólnego obiektywizmem historycznym.