Redakcja portalu Kresy24.pl we współpracy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia i wydawnictwem Non Stop Comics zaprasza do udziału w konkursie, poświęconym współczesnej prozie i komiksowi autorstwa młodych Rosjan z Uralu i Syberii: „Lolotta i inne paryskie historie ” oraz „Dozorca: Nie wszystko złoto”.
Lolotta i inne paryskie historie
Anna Matwiejewa
To pierwsza przetłumaczona na język polski książka rosyjskiej pisarki Anny Matwiejewej, finalistki prestiżowych rosyjskich nagród Bolszaja Kniga i Nacyonalnyj Bestseller!
Podobno każdy ma swój Paryż. Niezależnie czy chodzi o stolicę Francji, nowe osiedle czy rosyjską wioskę nazwaną tak przez Kozaków w XVII wieku. Paryż Matwiejewej przenika bohaterów, jest dla nich (nie)osiągalnym celem, traumą, ucieczką, ukojeniem, domem lub wygnaniem. Zmienia ich jednocześnie stając się bohaterem historii, jej spiritus movens. Z książki wyłania się także drugie miasto, Jekaterynburg. Miasto na granicy Europy i Azji, czasem surowe, chaotyczne i niebezpieczne, potrafiące jednak przynieść spokój. Matwiejwa tworzy uniwersalne i ciepłe opowieści, które momentami śmieszą, a czasem zostawiają gorycz w ustach. Umiejętnie operuje słowem, co pozwala płynnie zanurzyć się w jej świat. Sprawia, że łatwo przywiązać się do bohaterów, z którymi ciężko się rozstać. Nie ma tu jednak zbędnego patosu czy taniego sentymentalizmu. Tylko człowiek ze wszystkimi swoimi słabościami, w których możemy się przejrzeć.
Książka „Lolotta i inne paryskie opowieści” jest efektem nowatorskiego projektu Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia „Polsko-Rosyjska Szkoła Przekładu. Słowa na słowa” mającego na celu wykształcenie nowego pokolenia tłumaczy oraz promocję rosyjskich pisarzy dotychczas nietłumaczonych na język polski.
O Annie Matwiejewej:
„Nie miałam wielkiego wyboru, już w dzieciństwie wiedziałam, że zostanę pisarką”, mówi o sobie Anna Matwiejewa. Urodziła się w 1972 roku. Mieszka w Jekaterynburgu, który bardzo często jest tłem lub bohaterem jej powieści. Na poważnie zaczęła pisać w latach dziewięćdziesiątych. Do dziś wydała 17 powieści i zbiorów opowiadań, które w Rosji cieszą się dużą popularnością. Jej twórczość krytycy nazywają uralskim realizmem magicznym. Prozę Matwiejewej przetłumaczono na włoski, francuski, czeski, chiński i fiński. Lolotta i inne paryskie historie jest pierwszą książką autorki wydaną w języku polskim.
Dozorca: Nie wszystko złoto
Bartosz Sztybor, Iwan Szawrin
W każdej dzielnicy miasta Dozorca zbiera śmieci, dba o publiczną przestrzeń, naprawia windy i… zabija stworzenia, które atakują mieszkańców! Dozorcy są strażnikami czystości, porządku i bezpieczeństwa! Kathy Wilkes jest jedną z nich. Właśnie dowiedziała się, że nie zostało jej wiele czasu. Musi szybko wyszkolić następcę – nastolatka, któremu głowę zaprzątają aktualnie głównie dziewczyny. Gdy pojawi się realne zagrożenie, przyszłość dzielnicy spocznie na barkach tego nietypowego duetu.Komiks znanego w Polsce scenarzysty Bartosza Sztybora i rosyjskiego rysownika Iwana Szawrina. Ten mieszkający Sankt Petersburg, a urodzony w Omsku artysta komiksowy i designer gier komputerowych jest odpowiedzialny za autorski projekt „Lisia nora”, „Красная точка”oraz serię o superbohaterce „Moszka”.
https://www.instagram.com/ivan_shavrin_art/
Pytania konkursowe dla Lolotta i inne paryskie historie:
Kto pierwszy zwrócił uwagę na talent pisarski Matwiejewej?
Pytania konkursowe dla Dozorca: Nie wszystko złoto:
Jak się nazywa się ulubiony rysownik Szawrina?
Prosimy o oryginalne odpowiedzi zawierające pełne zdania i aby nie stanowiły przeklejonego e-maila kolegi/koleżanki lub informacji z Wikipedii!!!
Na odpowiedzi oczekujemy pod e-mailem: ko*****@kr*****.pl do 28 lutego 2019 r. do godz. 12 (z tytułem Lolotta lub Dozorca).
Prosimy o zamieszczanie adresu korespondencyjnego z odpowiedziami. Przypominamy że nagrodami w konkursie po trzy egzemplarze obu woluminów.
Prosimy o zamieszczenie w e-mailu niniejszego sformułowania: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych oraz ogłoszenia zwycięzcy konkursu”.
Po kliknięciu w nazwę znajdą Państwo nowości książkowe Wydawnictwem Instytutu Pamięci Narodowej i Non Stop Comics.
1 komentarz
Feliks Koperski
28 lutego 2019 o 18:27Szanowni czytelnicy portalu Kresy24.pl
Ogłaszamy wyniku konkursu w której do wygrania były trzy egzemplarze książki „Lolotta i inne paryskie historie” oraz komiksu „Dozorca: Nie wszystko złoto”:
Pytania konkursowe dla Lolotta i inne paryskie historie:
Kto pierwszy zwrócił uwagę na talent pisarski Matwiejewej?
Pierwszą osobą, która zainteresowała się prozą Matwiejewej był rosyjski krytyk literacki Wiktor Toporow, który zakwalifikował jej pisarstwo jako „uralski realizm magiczny”.
Pytania konkursowe dla Dozorca: Nie wszystko złoto:
Jak się nazywa się ulubiony rysownik Szawrina?
Ulubionym rysownikiem Szawrina jest australijski grafik, Ashley Wood.
Laureatami konkursu „Lolotta i inne paryskie historie” zostali:
Zofia H.
Wanda K.
Joanna P.
Laureatami konkursu „Dozorca: Nie wszystko złoto” zostali:
Karol S.
Władysław G.
Paweł W.
Laureatom gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.