Naszym głównym problemem na Białorusi jest nieobecność w przestrzeni publicznej języka polskiego, który jest przecież naszym językiem ojczystym. Najważniejszym celem dla każdego aktywnego Polaka na Białorusi, powinno być promowanie używania języka polskiego i polskiej kultury. Także tej współczesnej – napisali na swoim blogu młodzi Polacy z Lidy.
Język rosyjski, czasem białoruski, otaczają nas każdego dnia. W miastach, wioskach, gdzie Polacy stanowią dużą część mieszkańców, a czasem większość, nie słyszymy języka polskiego. Czy w takim środowisku przetrwa Polskość? Czy nasze dzieci będą rozumiały, uznawały polską tożsamość narodową? Odpowiedź na te pytania jest oczywista. Trudno będzie Polakom na Białorusi przetrwać bez kontaktu z polską kulturą. A bez kontaktu z polską kulturą nie będzie zachęty do nauki języka polskiego. Kontakt z polskim językiem nie może kończyć się na modlitwach w kościele.
Wśród grupy aktywnej polskiej młodzieży z Lidy powstała idea walki o obecności polskich języka i kultury w lokalnym radio. Przygotowano specjalny list do kierownictwa tej instytucji podpisany przez kilkudziesięciu miedzkańców miasta. W liście napisano:
„My, obywatele Republiki Białoruś, mieszkańcy miasta Lida, a także przedstawiciele polskiej mniejszości, która w naszym mieście stanowi 38,3 prc. ludności, chcemy zwrócić Państwa uwagę na ten fakt, iż w muzycznych audycjach w Lidzkim radio są kompozycje w języku rosyjskim, angielskim, francuskim, ukraińskim, zaś brak jest muzyki polskojęzycznej. Dla nas, Polaków z Lidy, a także dla ludzi którzy od lat słuchają lidzkiego radia, byłoby mile widziane gdyby do play listy została włączona muzyka w języku polskim. W związku z tym, zwracamy się z prośbą do Lidzkiej Teleradiokompanii o włączenie do audycji polskojęzycznych muzycznych kompozycji”.
List został złożony w siedzibie Teleradiokompanii 9 czerwca przez delegacją grupy młodzieżowej. W ciągu 15 dni roboczych, kierownictwo firmy, w formie pisemnej udzieli odpowiedzi na naszą propozycję. Jak relacjonował jeden z członków delegacji, pracownicy byli zaskoczeni naszą inicjatywą.
Zachęcamy do komentowania materiału na naszym oficjalnym fanpage’u: https://www.facebook.com/semperkresy/
Kresy24.pl za polacygrodzienszczyzny.blogspot.com
14 komentarzy
Wron
19 sierpnia 2016 o 15:14Młodzież z Lidy ma rację. Bez języka nie pozostanie po nas ani śladu.
lola
19 sierpnia 2016 o 15:52nie ma racji, bo jest prowadzona przez kretynów
Wron
19 sierpnia 2016 o 20:21Łoło, albo Wania… Powiedziałbym kto jest prowadzony przez kretynów, ale to nie ma związku ani z tematem, ani z Lidą.
lola
20 sierpnia 2016 o 12:10Wrono, raz jeszcze powtarzam, że rozmawialiśmy z polakami z Lidy wszędzie – na ulicy w restauracji, w hotelu po polsku. Sprawa w tym, że dla nich nie ma różnicy czy mówią po polsku czy po białorusku czy po rosyjsku, bo w głowie i w sercu pielęgnują polskość, żadem jezyk im w tym nie jest przeszkodą.
NIKT NIKOGO TAM ZA UŻYWANIE JĘZYKA NIE PRZEŚLADUJE.
Chciałbym posłuychać tych młodych Polaków w jakim języku między sobą gadają?
Olek. Lida.
19 sierpnia 2016 o 19:25Wielkie brawa dla tej polskiej młodzieży.
Warszawiak
19 sierpnia 2016 o 22:01Tak – młodzież wspaniała. Szkoda tylko, że nasz rząd nie wspiera Polaków poza granicami. Prezydent pięknie przemawia, składa obietnice, ale potrzebne są czyny !
józef III
20 sierpnia 2016 o 10:03Świetna młodzież !
Jan K.
20 sierpnia 2016 o 11:55Mogę zapewnić młodych Polaków z Lidy, że nie mają na to najmniejszych szans bo politycy z Korony mają ich głęboko w …, a Baćka ma ich niewątpliwie i tamże . Wiem co piszę bo jestem Polakiem z Litwy, państwa unijnego jak i Polska. Korona ma od lat możliwości prawne ( prawo unijne, różne traktaty) aby wpłynąć na władze Litwy właśnie w kwestii używania języka polskiego w przestrzeni publicznej ale nie robi nic , cały czas tylko udaje, że robi.
józef III
31 stycznia 2017 o 22:14w rzeczy samej panie Janie !
Polak
20 sierpnia 2016 o 18:42Jedno sprostowanie: Lida to nie żadna Białoruś, tylko Polskie Kresy
lola
20 sierpnia 2016 o 19:59dzisiaj Lida, to Białoruś i być może brak uświadomienia sobie przez Polaków mieszkających tam, że są jednak obywatelami RB i mają obowiązek przed prawem rzutuje na nieskuteczność polskich działań na Białorusi
p
27 sierpnia 2016 o 13:55A co z polską młodzieżą na ukrainie. boicie się napisać???
waldemar
21 października 2016 o 13:23dobrze ze mlodzi polacy z lidy chca polskiego jezyka w przestrzeni publicznej bo te sowieckie belkotanie na naszych dawnych terenach nie jest nikomu potrzebne
józef III
31 stycznia 2017 o 22:17kilkanaście lat temu latem późnym wieczorem w Nieświeżu słuchałem z oddali ruskiej popsy ; koszmar ten unosił się na tle zamku Radziwiłłów ; rzeczywisty surrealizm !