Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Śląski zapraszają do udziału w kolejnej edycji Międzynarodowej Konferencji Kresowej „Mit Kresów Wschodnich”.
Konferencja odbędzie się 5 listopada (czwartek), w godz. 9.00–18.00, w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2, Sala ks. Gorczyckiego. Organizatorami konferencji są: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Śląski. WSTĘP WOLY (tu: SZCZEGÓŁOWY PROGRAM KONFERENCJI)
Tegoroczna konferencja jest realizowana we współpracy z Instytutem Historii Wydziału Historyczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Opolskiego oraz Instytutem Historii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.
Zamierzeniem organizatorów konferencji jest przybliżenie słabo dotąd penetrowanych i rzadziej popularyzowanych aspektów historii wschodnich województw II RP, jednak wciąż obecnych w pamięci społecznej i współczesnym dyskursie naukowym. Konferencja ma stać się okazją do przedstawienia wyników prowadzonych badań oraz wymiany opinii przedstawicieli placówek naukowych i kulturalnych z Polski oraz spoza jej granic.
Wspólnym celem uczestników będzie refleksja nad koniecznością nie tylko przekazywania wiedzy na temat historii dawnych Kresów Rzeczypospolitej, ale też zachowania ich obrazu w pamięci pokoleń.
Kresy24.pl/Słowo Polskie
1 komentarz
glossa
19 czerwca 2017 o 11:57Kolejna kresowa biesiada – i nic poza tym.
Tyle tam o Kresach co w Kresowej Atlantydzie stanisława Nicieji.
To są konkrety, o których należy przywrócić pamięć i bez żadnej – jak ta powyżej wymieniona – mitologizacji o tych konkretach studentom wykładać:
Kamil Barański (8 września 1909 w Kraków – 30 stycznia 1996 w Londynie)
„Przeminęli Zagończycy, Chliborobi, Chasydzi…
Rzecz o ziemi stanisławowsko-kołomyjsko-stryjskiej”
Wydawca: Panda Press LONDON MCMLXXXVIII (1988)
Książka wydana pod protektoratem Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie
oraz Koła Stanisławowian w Londynie;
cytuję ->
„ … Polacy oparli rozwój kultury po I wojnie światowej głównie o organizacje, które założyli w końcu XIX wieku. A więc o „Sokół”, o Mieszczańskie Towarzystwo „Gwiazda”, w dużych skupiskach kolejarzy o „Czytelnie Kolejowe” i o Związki Zawodowe Kolejarzy Polskich. „Sokół” istniał we wszystkich miastach powiatowych i w wielu mniejszych miastach województwa. … Przy „Sokole” skupiało się życie kulturalne oparte o biblioteki, teatry amatorskie i zawodowe, chóry i zespoły taneczne. Przy „Sokołach” organizowano kluby sportowe: … a także uprawiano turystykę.”
„W miastach Stanisławów, Kołomyja, Rohatyn i Rozdół (pow. Żydaczów) znajdowały się polskie muzea. W Stanisławowie istniał stały teatr polski, opera, operetka wraz z teatrem objazdowym. … We wszystkich miastach propagowano turystykę, organizując Towarzystwa Tatrzańskie.”