Posłowie sejmowej komisji spraw zagranicznych udzielili w środę rekomendacji kandydaturze b. ambasador RP w Gruzji (w latach 2008-2013) Urszuli Doroszewskiej, która teraz ma pokierować polską placówką w Wilnie. Na stanowisku polskiego ambasadora na Litwie zastąpi Jarosława Czubińskiego, który pełni tę funkcję od 2013 r., a zakończy swoją misję z końcem maja br.
Szef MSZ Witold Waszczykowski ocenił , że Doroszewska dysponuje głęboką wiedzą na temat problemów krajów położonych na wschód od Polski. Zwrócił uwagę, że została ambasadorem w Tbilisi kilka miesięcy po agresji rosyjskiej i „misję tę wypełniła znakomicie”.
Kandydatka wśród priorytetów pracy na placówce wymieniła utrzymanie bliskiej współpracy z Litwą w dziedzinie bezpieczeństwa regionalnego, obronności, infrastruktury i energetyki. Jak mówiła, „Litwa jest w tych sprawach ważnym i pożądanym naszym partnerem, a nasze cele są zbieżne”. Dodała, że postanowienie szczytu NATO w Warszawie dotyczącego rozmieszczenia wojsk Sojuszu w Polsce i krajach bałtyckich miały kluczowe znaczenie zarówno dla Warszawy, jak i Wilna. Zwróciła uwagę, że Polskę i Litwę łączy podejście do polityki wschodniej UE. „Mamy ogromnie wiele wspólnego, ogromnie wiele wspólnej polityki międzynarodowej. Polska jest jednym z najważniejszych partnerów Litwy, a w stosunkach dwustronnych posiadamy dobrze rozwiniętą traktatowo-instytucjonalną bazę współpracy” – podsumowała Doroszewska. Zwróciła w tym kontekście uwagę na traktat o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy z 1994 r., a także m.in. na infrastrukturę instytucjonalną umożliwiającą współpracę międzyrządową, parlamentarną oraz między prezydentami. „Niestety trzeba powiedzieć, że pomimo tej dobrej bazy traktatowo-instytucjonalnej oraz ogólnych dobrych ram naszej współpracy stosunki bilateralne polsko-litewskie są napięte i trudne” – zastrzegła dyplomatka. Według niej Litwa nie realizuje do końca zobowiązań przyjętych w traktacie z 1994 r. dotyczących ochrony praw Polaków na Litwie. Jak dodała Doroszewska, są to m.in. kwestie oświaty w języku polskim, obecności języka polskiego w przestrzeni publicznej. „Trzeba podkreślić, że kolejne rządy na Litwie obiecują poprawę tej sytuacji, jednak nie możemy się doczekać oczekiwanych działań. Polska cały czas oczekuje na wykonanie tych postanowień traktatu – w związku z tym dialog polsko-litewski na najwyższym szczeblu jest mniej intensywny”.
Urszula Doroszewska (ur. 2 grudnia 1954 w Warszawie) – socjolog, dyplomata i działaczka społeczna, opozycjonistka w okresie PRL, w 1978 ukończyła studia socjologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Była harcerką 1 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Romualda Traugutta Czarna Jedynka. W okresie studiów zaangażowała się w działalność opozycyjną. Współpracowała z Komitetem Obrony Robotników, a następnie, w latach 1977–1980, z KSS „KOR”. Była redaktorem „Głosu”. Od 1978 należała do warszawskiego Studenckiego Komitetu Solidarności. W latach 1980–1981 zasiadała w zespole redakcyjnym „Wiadomości Dnia”, wydawanych przez Ośrodek Badań Społecznych NSZZ „Solidarności” Regionu Mazowsze. Publikowała w wydawnictwach drugiego obiegu, takich jak „Wiadomości” (1982–1990), „Głos” (1985–1987), „ABC” (1987). W latach 1984–1985 była zatrudniona w Autorskich Pracowniach Architektonicznych, a od 1986 w Wydawnictwie Archidiecezji Warszawskiej. Od 1992 związana była z Fundacją Instytutu na rzecz Demokracji w Europie Wschodniej (IDEE) w Warszawie, gdzie pełniła m.in. funkcję członka zarządu. Zajmowała się projektami pomocowymi na rzecz rozwiązywania konfliktów i wspierania demokracji na Kaukazie Południowym, Ukrainie i Kubie. Publikowała w prasie polskiej („Rzeczpospolita”, „Arcana”) i zagranicznej („Uncaptive Minds”). Współpracowała z Ośrodkiem Studiów Wschodnich i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
Od sierpnia 2006 pracowała w Kancelarii Prezydenta RP, najpierw jako ekspert w Biurze Doradców, Ekspertyz i Opinii, w kwietniu 2007 przeszła na funkcję zastępcy dyrektora Biura Spraw Zagranicznych. listopada 2008 otrzymała nominację na stanowisko ambasadora RP w Gruzji. Misję zakończyła 28 lutego 2013. W tym samym roku została dyrektorem Instytutu Polskiego w Mińsku. 24 września 2015 objęła stanowisko doradcy prezydenta RP Andrzeja Dudy. Odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006) i Prezydenckim Order emZasługi (Gruzja, 2013).
Kresy24.pl
1 komentarz
W.Litwin
14 maja 2017 o 08:37Nie było złamania regulaminu (Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.), więc dlaczego nie opublikowano mojego komentarza? Bo był delikatnie krytyczny???