Instytut Pamięci Narodowej otrzymał od władz w Mińsku zgodę na przeprowadzenie poszukiwań szczątków polskich żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku w miejscowości Pohost. Polscy badacze rozpoczną prace w miejscu pochówku Polaków już od przyszłego poniedziałku 4 września – poinformował w piątkowym wydaniu dziennik „Rzeczpospolita”.
Eksperci z Instytutu Pamięci Narodowej będą prowadzić poszukiwania w miejscowości Pohost szczątków kilkunastu polskich żołnierzy, którzy zginęli 17 września 1939 roku w czasie potyczki z Armią Czerwoną. Nie wiadomo jednak, czy zginęli w walce, czy też zostali rozstrzelani po wzięciu do niewoli. Ich zwłoki zostały pochowane przez miejscową ludność.
Polscy historycy nie kryją zadowolenia, a sam fakt zgody na przeprowadzenie prac ekshumacyjnych określają mianem wydarzenia przełomowego. Trudno się dziwić, zważywszy na fakt, że strona białoruska od lat konsekwentnie odmawia wszelkiej pomocy w śledztwie IPN dotyczącym Obławy Augustowskiej, powołując się na zapis art. 19 umowy między RP a Białorusią z 1994 roku o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych, pracy i karnych.
Mówi on o tym, że pomocy prawnej nie udziela się, jeżeli „jej udzielenie może zagrozić suwerenności lub bezpieczeństwu państwa albo pozostawałoby w sprzeczności z podstawowymi zasadami prawa wezwanej umawiającej się strony”.
Jak powiedział Rzeczpospolitej naczelnik Wydziału Kresowego IPN Leon Popek, polskim naukowcom w czasie ekshumacji pomogą białoruscy żołnierze ze specjalnego batalionu. Prace powinny zostać zakończone do końca września, a odnalezione szczątki zostaną ekshumowane i przeniesione do kwatery polskich żołnierzy.
Tymczasem IPN ma coraz większe trudności w prowadzeniu poszukiwań miejsc pochówków Polaków na Ukrainie, w tym także ofiar zbrodni wołyńskiej. Zostały one wstrzymane przez stronę ukraińską pod koniec kwietnia br. Powodem był incydent w Hruszowicach na Podkarpaciu, gdzie doszło do demontażu pomnika Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnej za zbrodnię wołyńską z lat 1943-1945.
Kresy24.pl/rp.pl/ipn.gov.pl/AB
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!