Decyzją miejskiego komitetu wykonawczego Mińska, jeden z parków białoruskiej stolicy będzie nosił nazwę zmarłego w ubiegłym roku, wielkiego przyjaciela prezydenta Łukaszenki – Hugo Chaweza. Z ulic białoruskiej stolicy kult nieżyjącego prezydenta Boliwariańskiej Republiki Wenezueli przenosi się do sal teatralnych.
Park im. Hugo Chaweza znajduje się w dzielnicy Frunze u zbigu ulic Kamiennogorska, Lidzka Kolesnikowa i Kazimirowska – pisze portal charter97.org.
Chavez pięć razy składał wizytę na Białorusi. Po raz ostatni Łukaszenka i Chavez spotkali się w czerwcu 2012 r., podczas podróży Aleksandra Łukaszenki w Wenezueli. Po śmierci Chaveza, białoruski prezydent oświadczył, że Białoruś straciła „najwierniejszego przyjaciela”. Wcześniej władze miasta wystąpiły z inicjatywą upamiętnienia byłego prezydenta Wenezueli, nadając jego imię jednej z ulic dzielnicy Kamienna Gorka. Szef „gorispałkomu” Mikołaj Ładutka uzasadniając propozycję przekonywał, że „honorowy gość, podczas jednej z wizyt w Mińsku odwiedził nowo budowany dom przy ulicy Kazimirowskiej 31”. Ale to nie jedyny przejaw uwielbienia dla nieżyjącego Chaveza. Białoruski Teatr Muzyczny przygotowuje się do wystawienia musicalu noszącego tyuł „Pamięci Chaveza”. Opiekę artystyczną sprawuje pierwszy sekretarz ambasady Boliwariańskiej Republiki Wenezueli na Białorusi, który skomponował muzykę do spektaklu, wenezuelscy artyści przygotowali również libretto. Przedstwienie będzie wystawione – po raz pierwszy w historii teatru- w całości w języku hiszpańskim. Białoruscy będą tylko soliści, balet i reżyser.
W czerwcu 2013 roku, decyzją prezydenta Putina, nazwa jednej z ulic Moskwy została również zmieniona na cześć Hugo Chaveza. Zgodnie z rosyjskim prawem, ulica może otrzymać nazwę wybitnej postaci dopiero po 10 latach od jego śmierci. Ograniczenie to zostało zmienione na wniosek prezydenta Rosji.
Władze mińskie podjęły również decyzję, że jedna z nowo powstałych ulic w pobliżu prospektu Niepodległości będzie nosiła imię Michała Kleofasa Ogińskiego.
Kompozytor słynnego poloneza „Pożegnanie Ojczyzny” Michał Kleofas Ogiński przez ponad 20 lat mieszkał w Zalesiu pod Mołodecznem (graniczący z Polską obwód grodzieński). Wiele jego utworów powstało w tym miejscu. W 2015 r. przypada 250. rocznica urodzin kompozytora. Przyszedł on na świat w Guzowie niedaleko Sochaczewa.
Kresy24.pl/charter97.org/polskieradio.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!