Minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Wallström (na zdjęciu) przyjechała dzisiaj do Warszawy na zaproszenie ministra Jacka Czaputowicza. „Spotkanie będzie związane z tegorocznymi obchodami setnej rocznicy nawiązania polsko-szwedzkich relacji dyplomatycznych oraz dziesiątej rocznicy zainicjowania przez Polskę i Szwecję Partnerstwa Wschodniego” – podaje MSZ. Prosto z Warszawy Wallström i Czaputowicz udadzą się do Kijowa.
„Po spotkaniu dwustronnym ministrowie wezmą udział w debacie poświęconej unijnej polityce wschodniej w kontekście dziesiątej rocznicy Partnerstwa Wschodniego w Krajowej Szkole Administracji Publicznej. W ramach obchodów rocznicowych szefowie dyplomacji Polski i Szwecji odbędą wspólną wizytę na Ukrainie, która jest największym i najbardziej ambitnym uczestnikiem Partnerstwa Wschodniego. Celem wizyty w Kijowie jest przedstawienie nowych propozycji rozwoju Partnerstwa, jak również potwierdzenie stałego wsparcia europejskiego dla Ukrainy. Zaplanowane zostały m.in. spotkania z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, urzędującym ministrem spraw zagranicznych Pawło Klimkinem oraz działaczami ważniejszych organizacji pozarządowych. Ministrowie wygłoszą też wykład na temat Partnerstwa Wschodniego i europejskiego wsparcia dla Ukrainy dla studentów Państwowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie.” – podaje MSZ.
W czwartek do Kijowa przybędą też ministrowie spraw zagranicznych Francji i Niemiec (Jean-Yves Le Drian i Heiko Maas)
Tymczasem ambasada RP w Waszyngtonie razem z ambasadami Litwy i Ukrainy oraz ośrodkiem Carnegie zorganizowały dyskusję na temat Ukrainy. Wziął w niej udział również m.in. specjalny wysłannik USA ds Ukrainy Kurt Volker.
Insightful discussion @CarnegieEndow on Ukraine with Charles Kupchan, @MarekMenkiszak, Oxana Shevel, Ambassador Petras Vaitiekūnas and @SpecRepUkraine Kurt Volker. Special thanks to @andrewsweiss, the Carnegie Endowment and @LTembassyUS for co-organizing this event with us. pic.twitter.com/nkuInioQoD
— Embassy of Poland US (@PolishEmbassyUS) May 29, 2019
Oprac. MaH, gov.pl, polskieradio.pl
fot. Frankie Fouganthin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!