Polska bliżej krajów bałtyckich? W poniedziałek 25 listopada pierwszy raz w historii odbyło się w Warszawie spotkanie ministrów obrony Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.
Tomasz Siemoniak, Juozas Olekas, Artis Pabriks, Urmas Reinsalu rozmawiali o działaniach w zakresie polityki bezpieczeństwa prowadzonych w ramach UE i NATO. Jednym z tematów było niedawno zakończone międzynarodowe ćwiczenie Steadfast Jazz, uznane za sukces i dobry przyczynek do budowania inicjatyw sił połączonych. Odnosząc się do zwiększania obszarów współpracy pomiędzy państwami NATO i UE, wskazali na konieczność koordynacji polityki obronnej obu gremiów.
„Dziś powołaliśmy nowy format naszej współpracy, który, mam nadzieję, przełoży się na silniejszy głos w UE i NATO” – podkreślił w swoim oświadczeniu minister obrony Litwy.
Podobne stanowisko wyraził minister obrony Łotwy Artis Pabriks. Zaznaczył, że spotkania w takim, jak obecny formacie, będą prowadzone rokrocznie i zadeklarował, że gospodarzem przyszłorocznego będzie Łotwa.
Ważnym tematem rozmów były kwestie związane ze współpracą bilateralną pomiędzy krajami czwórki.
„Bez wątpienia należy wzmocnić współpracę pomiędzy naszymi czterema państwami. Jest kilka obszarów, które wydają się bardzo perspektywiczne. Dobrym przykładem są wojska specjalne i ćwiczenie Cobra13, gdzie dowódcy 4 państw odgrywają ważne role” – powiedział Tomasz Siemoniak.
Odnosząc się do rozwijania współpracy bilateralnej minister obrony Łotwy podkreślił, że jego resort, w ramach wspólnych działań, chce pogłębienia obszarów współpracy zawartych w umowie o szkoleniu nawigatorów naprowadzania lotnictwa (JTAC). „Mamy na Łotwie bardzo dobrych ekspertów i chcemy tą wiedzą się podzielić z Polską. Z tego, co wiem, nawet w tej chwili nasi instruktorzy są w Polsce i współdziałają z polskimi żołnierzami” – powiedział Artis Pabriks.
Strategicznym wyzwaniem jest w ocenie wszystkich uczestników spotkania określenie współpracy z państwami nordyckimi oraz zwrócenie uwagi na mocne więzi transatlantyckie, współpracę ze Stanami Zjednoczonymi i proces poszerzenia NATO.
Ministrowie rozmawiali o nowych wyzwaniach, jakie stoją przed wszystkimi krajami w kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Zgodzili się, że ważnymi obszarami są te związane z cyberbezpieczeństwem i energetyką.
Wyrazili zadowolenie z wprowadzenia nowej formuły współdziałania i uznali, że przed kolejnym spotkaniem należy dać wojskowym i cywilnym współpracownikom „zielone światło do działania” i poszukiwania obszarów poszerzenia współpracy.
Kresy24.pl/ na podst. inf. MON RP
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!