We wtorek, 23 maja 2023 roku, minister kultury i dziedzictwa narodowego Rzeczypospolitej Polskiej prof. Piotr Gliński, minister kultury Republiki Litwy Simonas Kairys oraz minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko podpisali na Wawelu w Krakowie wspólną deklarację współpracy na rzecz wsparcia dziedzictwa kulturowego Ukrainy.
Dokument ma pomóc w ochronie ukraińskiej kultury, m.in. wspierając twórczość artystów z zaatakowanego kraju w Polsce i na Litwie.
Ministrowie kultury Polski i Ukrainy podpisali także „Memorandum o współpracy Polski i Ukrainy w zakresie inwentaryzacji strat obiektów architektury i archeologii wyrządzonych wskutek rosyjskiej inwazji”.
„Celem porozumienia jest wsparcie działań ratowniczych i konserwatorskich na rzecz zagrożonego zniszczeniem lub uszkodzeniem dziedzictwa kulturowego Ukrainy ze szczególnym uwzględnieniem miejsc światowego dziedzictwa UNESCO oraz miejsc zgłoszonych na Listę informacyjną Konwencji o Ochronie Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, dokumentacja i analiza jego aktualnego stanu zachowania i skali jego zniszczeń we wskazanych jednostkach administracyjnych, które szczególnie ucierpiały wskutek prowadzenia działań wojennych oraz przeanalizowanie skuteczności dotychczas stosowanych technik i procedur w zakresie dokumentacji strat kulturowych na terenach objętych działaniami wojennymi”
– napisano w informacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wicepremier Piotr Gliński wskazał, że dzisiejsze wydarzenie jest nawiązaniem do Unii Lubelskiej – idei politycznej, która łączyła narody i budowała ich siłę w pokojowym współistnieniu.
„Łączyła kultury, religie i była przeszłością, która powinna także budować naszą przyszłość. Straszliwa wojna na Ukrainie, napaść Federacji Rosyjskiej miała zabić nie tylko naród ukraiński, ale przede wszystkim jego kulturę. Jednak jest ona na tyle silna, że Ukraińcy dali nadzieję całemu światu. Walczą nie tylko o suwerenność swojego narodu, ale o wolność Europy i całej cywilizacji zachodniej dzięki swojej kulturze i tożsamości”
– dodał prof. Piotr Gliński.
„Deklaracja współpracy ministrów kultury w ramach Trójkąta Lubelskiego”
W ramach podpisanej deklaracji ministrowie kultury Polski i Litwy zobowiązali się do podejmowania różnych form wsparcia Ukrainy w celu ochrony jej dziedzictwa kulturowego, m.in. poprzez monitorowanie zniszczeń, ocenę istniejących potrzeb, pomoc osobom zawodowo zajmującym się kulturą, w tym również stworzenie programu stażowego dla ukraińskich konserwatorów zabytków. Wzmocnieniu wzajemnej współpracy w dziedzinie kultury ma służyć również wdrażanie projektów dotyczących wymiany wiedzy. Wsparcie dla ukraińskich artystów i ludzi kultury, którzy tworzą i pracują na Litwie oraz w Polsce, umożliwi zaprezentowanie ich twórczości, a także indywidualnych historii w krajach Trójkąta Lubelskiego oraz poza jego granicami.
Ministrowie kultury zapewnili, że nie zaprzestaną starań o powołanie Europejskiego Funduszu dla Ukrainy, stanowiącego plan ochrony i odbudowy sektora kultury oraz sektora kreatywnego na Ukrainie.
„Memorandum o współpracy Polski i Ukrainy w zakresie inwentaryzacji strat obiektów architektury i archeologii wyrządzonych wskutek rosyjskiej inwazji”
Celem porozumienia jest wsparcie działań ratowniczych i konserwatorskich na rzecz zagrożonego zniszczeniem lub uszkodzeniem dziedzictwa kulturowego Ukrainy ze szczególnym uwzględnieniem miejsc światowego dziedzictwa UNESCO oraz miejsc zgłoszonych na Listę informacyjną Konwencji o Ochronie Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, dokumentacja i analiza jego aktualnego stanu zachowania i skali jego zniszczeń we wskazanych jednostkach administracyjnych, które szczególnie ucierpiały wskutek prowadzenia działań wojennych oraz przeanalizowanie skuteczności dotychczas stosowanych technik i procedur w zakresie dokumentacji strat kulturowych na terenach objętych działaniami wojennymi.
Zadania będą realizowane przez – funkcjonujące w strukturze Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie.
Szefowie resortów kultury Trójkąta Lubelskiego – Polski, Ukrainy i Litwy – zwiedzili także wystawę rzeźby Johanna Pinsla ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego – eksponaty znalazły schronienie na Wawelu.
RES na podst. https://www.gov.pl/web/kultura/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!