Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zapytany po spotkaniu z premierem Polski Mateuszem Morawieckim w Warszawie jak ocenia pomoc ze strony polskiego rządu, odpowiedział: „10 na 10”.
– Nie tylko jeśli chodzi o sposób, w jaki polski rząd pomaga uchodźcom, ale także w jaki sposób Polacy otwierają serca na uchodźców, – dodał. – Mówiliśmy o pewnych zagadnieniach związanych z życiem Polaków na Ukrainie i otrzymałem zapewnienia przedstawicieli obydwu izb parlamentu, że postarają się dopilnować, by uchodźcy byli traktowani z godnością i otrzymali odpowiednią ochronę. Ci uchodźcy, którzy będą chcieli pozostać w Polsce, będą mogli to zrobić.
Pytany też o sprawę misji pokojowej na Ukrainie, który to pomysł zgłosił wicepremier Polski Jarosław Kaczyński podczas wizyty w Kijowie, powiedział że nie wszystko w tej sprawie zależy od Polski, ale też od sojuszników z NATO.
Dmytro Kułeba wraz z delegacją parlamentarzystów ukraińskim był też w Sejmie, spotkał się z marszałek Sejmu Elżbietą Witek i marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.
– Przybyliśmy do Polski z trojakim celem. Po pierwsze, aby podziękować Polsce za wszystko, co zrobiła. Chcemy, abyśmy wy, Polacy, wiedzieli, że Ukraina jest wdzięczna za wszystko, co do tej pory zrobiliście.Drugie przesłanie jest takie, że tak długo jak trwa wojna, trzeba robić jeszcze więcej – powiedział.
Minister poinformował, że w rozmowach z polskim rządem omawiane były kwestie tego, co można zrobić i powinno się zrobić więcej m.in. jeżeli chodzi o obronę czy pomoc humanitarną, pomoc gospodarczą, a także o sankcje. – Musimy kontynuować zamykanie furtek w tych sankcjach, które już zostały nałożone, ale również musimy nakładać nowe sankcje przeciwko Rosji. Polska jest naszym naturalnym sojusznikiem – jako członek Unii Europejskiej – stwierdził Kułeba. – Trzecia kwestia, którą omawiamy z polskimi partnerami, to przyszłość: co będziemy robić razem, kiedy wygramy tę wojnę, ponieważ nie mam wątpliwości, że zatryumfujemy, a europejskie bezpieczeństwo będzie bronione na Ukrainie.
Jutro Kułeba spotka się z (przebywającym obecnie z wizytą w Gruzji) ministrem spraw zagranicznych Polski Zbigniewem Rauem i prezydentem Polski Andrzejem Dudą.
Zbigniew Rau odwiedza Gruzję w ramach przewodnictwa Polski w OBWE. Odwiedził między innymi linię rozgraniczenia między terenami Gruzji kontrolowanymi przez Tbilisi a częścią Gruzji okupowaną przez Rosję.
Tymczasem rzecznik rządu w Sejmie ogłosił plan pełnego odejścia Polski od dostaw gazu, ropy oraz węgla z Rosji.
Rzecznik rządu @PiotrMuller w #Sejm: Chcemy opowiedzieć o planie zamknięcia dostaw rosyjskiego gazu, ropy i węgla do Polski. Plan, który dzisiaj został przedstawiony przez premiera @MorawieckiM powinien uzyskać wsparcie wszystkich sił w parlamencie. Liczymy, że tak się stanie.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 30, 2022
Oprac. MaH, twitter.com, niezalezna.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!