Minister obrony Siergiej Szojgu poinformował na Kolegium resortów obrony Federacji Rosyjskiej i Republiki Białoruś w Moskwie, że Mińsk i Moskwa podpisały protokół, przedłużający funkcjonowanie rosyjskich obiektów wojskowych na Białorusi; .
„Dziś z moim białoruskim kolegą podpisaliśmy protokoły o przedłużeniu warunków porozumienia ws. rozmieszczenia rosyjskich obiektów wojskowych na terytorium Republiki Białorusi – węzła systemu ostrzegania przed atakiem rakietowym w Baranowiczach i radiostacji Marynarki Wojennej w Wilejce” – powiedział Szojgu po spotkaniu z ministrem obrony Białorusi generałem Wiktorem Chreninem.
W sierpniu br. Aleksander Łukaszenka wyraził dekretem zgodę na przedłużenie porozumienia o 25 lat.
Szef rosyjskiego resortu obrony zapowiedział, że plan rosyjsko-białoruskiej współpracy wojskowej na przyszły rok zawiera 139 działań mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa Państwa Związkowego.
„Priorytetową uwagę przywiązuje się do regionalnego zgrupowania wojsk sił zbrojnych Republiki Białorusi i Federacji Rosyjskiej, a także rozwoju wspólnych systemów wojskowych” – powiedział Szojgu.
Rosyjski minister stwierdził podczas spotkania, że USA przy wsparciu NATO rozpoczęły aktywną modernizację taktycznej broni jądrowej i jej składów w Europie. Jak powiedział, w użyciu tej broni szkoleni są także piloci z państw „niejądrowych”. Jego zdaniem to bezpośrednie naruszenie Traktatu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej.
Szef MO FR wyraził zaniepokojenie wzmacnianiem przez NATO infrastruktury wojskowej, lotniczej i portowej przy granicach Państwa Związkowego;
„Tworzone są zapasy uzbrojenia i środków, ćwiczone są przerzuty wojsk, liczba szkoleń przy granicy FR wzrosła do 30 rocznie, w tym z udziałem państw spoza Sojuszu – Gruzji, Ukrainy, Szwecji i Finlandii. Do Polski i państw bałtyckich przerzucono brygadę pancerną USA, 4 batalionowe grupy taktyczne, sformowano koalicyjne sztaby dywizji w Polsce, Rumunii i na Łotwie, rozmieszczane są systemy Aegis Ashore. Łączna liczebność sił pierwszego rzutu NATO wzrosła z 25 tys. do 40 tys. Liczba lotów rozpoznawczych przy granicy z FR wzrosła w ciągu roku o 30%”.
Minister Szojgu stwierdził, ze zagrożenie wojenne oraz presja polityczna i ekonomiczna zmusiły Rosję i Białoruś do reakcji, m.in. poprzez przyjęcie nowej Doktryny Wojskowej Państwa Związkowego, która zostanie zatwierdzona w najbliższym czasie na spotkaniu prezydentów Rosji i Białorusi. Jego zdaniem, kluczowe znaczenie ma wspólne wykorzystanie obiektów infrastruktury wojskowej.
oprac. ba za tass.ru
1 komentarz
ktos
21 października 2021 o 07:59o ja pierwszy rzut NATO to 40tys wojska? A Rosja ma ile w pierwszym rzucie milion? Powaznie tych 40tys sie boja?