W tym roku mija 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Z tej okazji został mu poświęcony wrześniowy numer „Mówią Wieki”. Artykuły dotyczą środowiska rodzinnego wielkiego astronoma, jego drogi do wielkości, a także zasług zarówno na polu astronomii, jak i ekonomii.
Marian Chachaj przedstawił wszechstronną edukację akademicką Kopernika. Temat o tyle ciekawy, że niewiele o tym wiadomo. A miał się wielki astronom czym popisać: na Uniwersytecie Jagiellońskim zdobył wiedzę z logiki, filozofii przyrody, matematyki i podstaw astronomii, w czasie studiów w Bolonii, Padwie i Ferrarze pogłębił znajomość łaciny i filozofii, poznał technikę prowadzenia obserwacji astronomicznych, rozpoczął naukę greki i medycyny oraz zdobył wiedzę z zakresu prawa rzymskiego i kanonicznego, wieńcząc ją uzyskaniem doktoratu w Ferrarze.
Jerzy Łazor przedstawił dorobek Kopernika jako ekonomisty. Najważniejszy tekst ekonomiczny Mikołaja Kopernika, „Zasady bicia monety”, pisany etapami między 1517 a 1526 rokiem, zawiera nie tylko dobitnie sformułowane prawo o złym pieniądzu wypierającym dobry (prawo Greshama), ale też wykład przyczyn istnienia pieniądza, źródła jego wartości oraz wpływu na gospodarkę. Kopernik wszystko to opisał za pomocą precyzyjnych pojęć, szeroko ilustrując przykładami zmian w systemie monetarnym jego ojczystych Prus Królewskich.
Tematykę życia i dorobku Kopernika dopełniają rozmowy z prof. Krzysztofem Mikulskim o trwających w Polsce obchodach Roku Mikołaja Kopernika, prof. Stanisławem Roszakiem i prof. Agnieszką Wieczorek, autorami książki „Mikołaj Kopernik – życie po życiu” oraz teksty o politycznych i nie tylko upamiętnieniach astronoma w rzeźbiarstwie i filatelistyce.
Zapraszamy do lektury.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!