Międzynarodowy Trybunał Karny ONZ w Hadze wydał nakaz aresztowanie trzech rosyjskich okupantów podejrzanych o popełnienie zbrodni wojennych podczas inwazji rosyjskiej na Gruzję w sierpniu 2008 roku.
Podejrzani to generał Michaił Mindzajew, Gamlet Guchmazow i Dawid Snakojew. Pracowali dla władz okupacyjnych Rosji w Gruzji, czyli utworzonej przez Rosję na okupowanej części Gruzji tzw. Osetii Południowej.
W komunikacie Międzynarodowego Trybunału Karnego stwierdzono, że są uzasadnione podstawy, by wierzyć, że podejrzani ponoszą odpowiedzialność za zbrodnie wojenne na cywilach. Jak czytamy, z ich polecenia i przy ich udziale cywile, etniczni Gruzini, zostali aresztowani na terenie Osetii Poludniowej, byli więzieni, maltretowani, torturowani trzymani w ciężkich warunkach w obozie internowania w Cchinwali zanim zostali użyci przez Rosję i kontrolowane przez nie władze okupacyjne w Osetii Południowej do wymiany na rosyjskich jeńców.
W rezultacie, bezprawnie i zbrodniczo zostali zmuszeni do opuszczenia Osetii Południowej, która według prawa międzynarodowego jest integralną częścią Gruzji.
MTK rozpoczął w 2016 roku śledztwa w sprawie zbrodni podczas wojny Gruzji. W efekcie trwającej ledwie kilka dni inwazji rosyjskiej setki cywilów straciło życie, a tysiące zostało wygnanych.
W zeszłym roku Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu (działający przy Radzie Europy, a wówczas jeszcze formalnie Rosja była członkiem Rady Europy) stwierdził, że podczas tamtej wojny w Osetii Południowej dochodziło do „poważnych naruszeń praw człowieka”.
Mindzajew i Guchmazow byli wysokimi funkcjonariuszami tak zwanego ministerstwa spraw zagranicznych okupacyjnej Osetii Południowej. Sanakojew był przedstawicielem „prezydenta” tego tworu do spraw… praw człowieka.
Mindzajew i Guchmazow mają postawione zarzuty bezprawnego przetrzymywania, torturowania, nieludzkiego traktowania ludzi, czynów przeciwko ich godności osobistej, porywania i przetrzymywania zakładników, bezprawnego przemieszczania cywilów. Sanakojew oskarżony jest o porywanie i przetrzymywanie zakładników i bezprawne przemieszczanie cywilów. Wszystko to mieści się w definicji zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości.
Wojna skończyła się tym, że Rosja rozmieściła na stałe swoje wojska okupowanych częściach Gruzji – Abchazji i Osetii Południowej – oraz uznała ich „niepodległość”. Celem wojny było jednak obalenie władz w Tbilisi, ale to się nie udało.
Oprac. MaH, rferl.org
240
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!