Polska nadal będzie wspierać euroatlantyckie aspiracje Gruzji – zapewnił marszałek Senatu Stanisław Karczewski ministra spraw zagranicznych Gruzji Dawida Zalkalianiego 24 października 2018 r. podczas spotkania w Senacie. Politycy rozmawiali o polsko-gruzińskich relacjach i sytuacji w Gruzji.
Marszałek wyraził zadowolenie z bardzo dobrych relacji polsko-gruzińskich. Podkreślił, że wizyta ministra przypada w ważnym dla Polski i Gruzji czasie – Polska w tym roku obchodzi 100 rocznicę odzyskania niepodległości, Gruzja 100 rocznicę proklamowania niepodległości. Marszałek podkreślił, że w ramach Partnerstwa Wschodniego Gruzja jest jednym z liderów.Zapewnił, że stanowisko Polski w sprawie wspierania europejskich aspiracji Gruzji jest niezmienne.
Minister Zalkaliani podziękował za dotychczasowe wsparcie euroatlantyckich aspiracji Gruzji. Podkreślił, że stosunki polsko-gruzińskie rozwijają się bardzo dobrze, o czym świadczą intensywne kontakty bilateralne na najwyższym szczeblu państwowym. Wspominał, że w maju prezydent Andrzej Duda uczestniczył w Tbilisi w uroczystościach 100 rocznicy niepodległości Gruzji; w lipcu wiceprzewodniczący Parlamentu Gruzji brał udział w III Szczycie Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej w Warszawie, w sierpniu minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wraz z szefami dyplomacji Litwy, Łotwy i wicepremierem Ukrainy złożyli wizytę w Tbilisi, w czasie której upamiętniono 10. rocznicę rosyjskiej agresji na Gruzję
Marszałek wskazał na intensywną współpracę parlamentarną między obu państwami. Przypomniał, że w grudniu 2017 r. podczas wizyty oficjalnej przewodniczącego gruzińskiego parlamentu w Polsce zostało zawarte porozumienie o Partnerstwie Strategicznym między Marszałkiem Sejmu RP, Marszałkiem Senatu RP i Przewodniczącym Parlamentu Gruzji. Kolejnym krokiem, zdaniem marszałka, który przyczyni się do dalszego pogłębienia polsko-gruzińskiej współpracy w wymiarze instytucjonalnym będzie utworzenie Zgromadzenia Parlamentarnego Polska-Gruzja.
Politycy rozmawiali ponadto o wyborach w obu krajach. Marszałek mówił o wyborach samorządowych w Polsce, które odbyły się w zeszłą niedzielę i o zbilżających się wyborach do europarlamentu, a potem parlamentarnych. Gość marszałka natomiast poinformował o zbliżających się wyborach prezydenckich w Gruzji. Wyraził nadzieję, że liczni obserwatorzy międzynarodowi tych wyborów potwierdzą ich transparentność i przestrzeganie demokratycznych procedur, co będzie argumentem przemawiającym za integracją Gruzji z UE. Minister podkreślił, że celem strategicznym Gruzji pozostaje pełne członkostwo w UE.
Minister spraw zagranicznych Gruzji poinformował marszałka o aktualnej sytuacji w jego kraju. Mówił zwłaszcza o sytuacji na terenach Gruzji anektowanych przez Rosję – Abchazji i Osetii Południowej, o aktywności militarnej i gospodarczej Rosji na tych terenach, o łamaniu praw człowieka.
Marszałek podkreślił, że na wybory do Gruzji, w roli obserwatorów, udaje się duża grupa polskich parlamentarzystów. Ta liczna reprezentacja przedstawicieli obydwu izb polskiego parlamentu, zdaniem marszałka, świadczy o dużym i żywym zainteresowaniu sprawami Gruzji. S. Karczewski dodał, że intensywnym kontaktom politycznym polsko-gruzińskim towarzyszy wzrost wymiany handlowej. Zaznaczył, że Gruzja jest naszym największym –partnerem handlowym w regionie Kaukazu Południowego. Jak powiedział istnieje jednak duży potencjał po oby stronach do lepszej współpracy gospodarczej.
Kresy24.pl za senat.gov.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!