Od spotkania z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką rozpoczęła się 5 grudnia 2016 r. dwudniowa wizyta marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego wraz z delegacją na Białorusi. Politycy rozmawiali o stosunkach bilateralnych, zwłaszcza na płaszczyźnie gospodarczej.
Marszałkowi w podróży towarzyszą senatorowie: Janina Sagatowska, Stanisław Gogacz, Andrzej Misiołek, Leszek Piechota oraz poseł Adam Andruszkiewicz, współprzewodniczący Polsko-Białoruskiej Grupy Parlamentarnej.
O sytuacji Kościoła katolickiego na Białorusi wczesnym rakiem marszałek i senatorowie rozmawiali z arcybiskupem mińsko-mohylewskim Tadeuszem Kondrusiewiczem. Arcybiskup podkreślił, że głównym problemem jest spadająca liczba powołań kapłańskich. Mówiono tez o kryzysie demograficznym w tym kraju i kryzysie tradycyjnej rodziny. Tematem rozmów były także plany renowacji zabytkowych obiektów sakralnych na Białorusi.
Marszałek w Mińsku spotka się z przewodniczącym Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Michaiłem Miasnikowiczem, na którego zaproszenie przebywa w tym kraju, oraz z przewodniczącym Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Uładzimirem Andrejczanką.
Po spotkaniu z Michaiłem Miasnikowiczem podpisane zostanie wspólne oświadczenie o współpracy między Senatem a Radą Republiki Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi.
Marszałek z białoruskimi politykami będzie rozmawiał o współpracy parlamentarnej, regionalnej, o ożywieniu małego ruchu granicznego, o współpracy gospodarczej i rozwoju współpracy w dziedzinie edukacji. Marszałek poruszy też sprawy Polaków zamieszkałych w tym kraju i będzie rozmawiał o możliwościach zakończenia sporu wokół Związku Polaków na Białorusi.
Wizyta senackiej delegacji zbiega się w czasie z ratyfikacją przez białoruski parlament Porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białorusi w dziedzinie oświaty. Z tej okazji planowane jest wystąpienie marszałka przed Radą Republiki Zgromadzenia Narodowego.
Tego dnia senacka delegacja obecna będzie przy podpisaniu porozumienia o współpracy między Polską Akademią Nauk a Akademią Nauk Republiki Białoruś.
Drugiego dnia wizyty planowane jest spotkanie z Polakami zamieszkałymi w tym kraju oraz z przedstawicielami opozycji.
Polska delegacja ponadto na Wydziale Filologicznym Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego spotka się ze studentami i wykładowcami Wydziału Filologicznego.
Polscy senatorowie odwiedzą także Krajowe Centrum Naukowo-Praktyczne Onkologii, Hematologii i Immunologii Dziecięcej.
Delegacja odda hołd ofiarom stalinowskich represji, których zbiorowe mogiły znajdują się w Kuropatach na obrzeżach Mińska.
Kresy24.pl/senat.gov.pl
2 komentarzy
Stein
5 grudnia 2016 o 10:39Kryzys demograficzny na Białorusi ???
O takim przyroście naturalnym jak tam, to my możemy tylko pomarzyć.
Białoruś 1,6 lub 1,8, a Polska 1,3.
Stein
5 grudnia 2016 o 10:41Ale w ogóle to cieszę się, że następuje normalizacja stosunków z krajem, który jest nam bardziej przyjazny niż banderowsko-nazistowska Ukraina.