W niedzielę Agata Kornhauser-Duda udała się na Litwę, gdzie nazajutrz weźmie udział w konferencji „PL and LT First Ladies’ Conference on Information Accessibility for People with Disabilities”. Konferencja nt. dostępności do informacji dla osób niepełnosprawnych odbędzie się pod patronatem Pierwszej Damy Republiki Litewskiej Diany Nausėdienė i Pierwszej Damy RP. W pierwszym dniu wizyty Małżonki Prezydenta w Wilnie obie Panie spotkały się z dziećmi w ramach akcji „Książka – start”.
Pierwsze Damy Polski i Litwy zaangażowały się we wsparcie osób z niepełnoprawnościami oraz przeciwdziałanie nierównościom społecznym. W poniedziałek wspólnie wezmą udział w konferencji nt. dostępności do informacji dla osób niepełnosprawnych, a dzisiaj w Litewskiej Bibliotece Narodowej dołączyły do akcji pt. „Książka – start”. Litwa wdraża programy promocji czytelnictwa, a jedną z czynności w zakresie realizacji tych działań jest projekt promocji wczesnego czytania „Książki – Start”. Głównym celem tego pilotażowego projektu jest wychowanie na Litwie pierwszego pokolenia dzieci, u których doświadczenia czytelnicze zaczynają się już od pierwszych dni życia. Jednocześnie inicjatywa ma promować czytanie rodzinne i uświadomić młodym rodzicom znaczenie wczesnego czytania.
Agata Kornhauser-Duda i Diana Nausėdienė w swoich językach narodowych przeczytały fragmenty popularnego utworu dla najmłodszych, a dzieci podczas lektury zaprezentowały znajomość litewskiego i polskiego. Pierwsze Damy rozmawiały z maluchami o korzyściach płynących z czytania oraz o własnych doświadczeniach czytelniczych. Wcześniej zapoznały się z działalnością Biblioteki Narodowej oraz z prowadzonym przez tę instytucję warsztatem, podczas którego dzieci tworzą różnego rodzaju instalacje z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu. Na zakończenie wizyty panie obejrzały polskie książki dla dzieci, które zostały przetłumaczone na język litewski.
Przeprowadzona przez specjalistów, podsumowująca różne badania, analiza SWOT potwierdza, że regularne czytanie stymuluje rozwój mózgu u małych dzieci, wzmacnia relacje rodzic – dziecko oraz rozwija umiejętności komunikacyjne, społeczne i emocjonalne. Badania neurologiczne wykazały, że czytanie i podobne czynności zmniejszają stopień upośledzenia funkcji poznawczych u pacjentów z niepełnosprawnością intelektualną, poprawiają funkcjonowanie mózgu oraz zmniejszają stres i lęk przed nieznanym. Czytanie dla przyjemności pomaga też budować empatię, polepsza rozumienie siebie i innych, wzmacnia proces budowania relacji międzyludzkich, uspołecznia i może zmniejszać objawy depresji. Dlatego w ramach akcji „Książka – start” powstał zestaw narzędzi: wyprawka, którą dostają rodzice noworodków. Intencją organizatorów projektu odbywającego się pod patronatem Diany Nausėdienė jest objęcie zasięgiem całej Litwy. Oficjalny start inicjatywy zaplanowano na sierpień.
Kresy24.pl za prezydent.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!