Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych zwrócił się do amerykańskich prawodawców o zatwierdzenie przyznania pomocy w wysokości 61 mld dolarów, opuścił jednak Waszyngton bez jasnych zobowiązań dotyczących dalszego wsparcia ze strony sojuszników. Poinformowała o tym agencja Bloomberg.
Dziennikarze twierdzą, że Zełenski podczas spotkań za zamkniętymi drzwiami z legislatorami spotkał się z chłodniejszym przyjęciem niż podczas wizyty w Waszyngtonie rok temu.
„Prezydent Ukrainy nie powinien wracać, błagając o pomoc i wsparcie” – powiedział senator Christopher Coons, jeden z najbliższych sojuszników Bidena.
Zwolennicy amerykańskiego prezydenta wyrazili nadzieję na kompromis po przerwie świątecznej, który umożliwiłby przyznanie pomocy na przyszły rok, jednak niegdyś szerokie poparcie polityczne zarówno w USA, jak i w Europie maleje.
„Wydaje się, że administracja Bidena prosi o dodatkowe miliardy dolarów bez odpowiedniego nadzoru, bez jasnej strategii zwycięstwa i bez jednej odpowiedzi, którą moim zdaniem Amerykanie powinni otrzymać” – powiedział przewodniczący Izby Reprezentantów Mike Johnson po osobistym przemówieniu Zełenskiego.
Przywódca większości w Senacie Mitch McConnell, jeden z najzagorzalszych republikańskich sojuszników Ukrainy, określił szanse na zatwierdzenie pomocy przed końcem roku jako „praktycznie niemożliwe”.
Zapytany o rezultaty podróży do Stanów Zjednoczonych Zełenski odpowiedział, że liczy na konkretne rezultaty.
„Otrzymywałem sygnały. Były więcej niż pozytywne. Ale wiemy, że trzeba oddzielać słowa od konkretnych wyników. Dlatego będziemy liczyć na konkretne rezultaty” – powiedział prezydent Ukrainy.
Pentagon dysponuje dodatkowymi środkami w wysokości 4,6 mld dolarów, które może wykorzystać do wysyłania broni ze swoich zapasów, ale tylko 1 mld dolarów na jej wymianę. To nie wystarczy, aby utrzymać wysiłki wojenne przez długi czas, twierdzą prawodawcy i analitycy. Na dzień dzisiejszy Stany Zjednoczone wydały 111 mld dolarów na wsparcie Kijowa” – podają media.
20 października br. Joe Biden zwrócił się do Kongresu z prośbą o dodatkowe fundusze w wysokości 106 mld dolarów. Dokument przewiduje przeznaczenie środków na pomoc Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi. Na wsparcie Ukrainy przeznaczono 61 mld dolarów. Jednak od dwóch miesięcy amerykańscy prawodawcy nie zatwierdzili tego wniosku. Senat USA niedawno odłożył prace nad ustawą.
Kongres USA może opóźnić rozpatrywanie przepisów dotyczących pomocy dla Ukrainy i bezpieczeństwa granic USA do przyszłego roku.
Opr. TB, www.bloomberg.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!