Zastrzeżenia do regulaminu konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2013 roku” zgłosili wczoraj senatorowie z Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.
Powinna być zniesiona zasada, że minimalna wartość projektu złożonego w ramach konkursu musi wynosić 100 tys. zł., dyskryminuje to mniejsze organizacje odpowiedzialne za pomoc polonijnym środowiskom kulturalnym i mediom polonijnym – argumentowali senatorowie.
Według MSZ zmniejszenie dolnej granicy wartości projektów to znacznie więcej ofert do rozpatrzenia i przedłużenie procedury konkursowej. A to oznacza, że pieniądze później trafiałyby do organizacji – twierdzi wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która prezentowała wczoraj (2 lipca) senatorom raport MSZ o sytuacji Polonii i Polaków za granicą w 2012 roku.
Przyjmując sugestię, aby w przyszłorocznym konkursie przeznaczyć jednak pulę na małe projekty, wiceszefowa MSZ zapowiedziała, że te, które są realizowane przez mniejsze podmioty, będą miały dostęp do funduszy pomocowych poprzez konsulaty i duże organizacje pozarządowe.
Z przedstawionego wczoraj raportu MSZ wynika, że poza granicami kraju żyje ponad 18 milionów Polaków: 1,5 mln w Europie Wschodniej, ok. 12,5 mln w obu Amerykach i 4,3 mln w Europie Zachodniej, z czego 2,5 mln to tzw. nowa emigracja., w której 250 tys. stanowią dzieci. Według MSZ istnieje potrzeba wsparcia nauczania języka polskiego dla tej części Polonii.
Dodaj komentarz