Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) oświadczył, że nie będzie prowadzić dochodzenia w sprawie katastrofy samolotu Embraer Jewgienija Prigożyna zgodnie z międzynarodowymi przepisami.
MAK – ten sam, który badał katastrofę polskiego Tu-154 M z 10 kwietnia 2010 roku, w której śmierć poniósł prezydent Polski Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz 94 przedstawicieli polskiej elity. Delegacja leciała na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Brazylijskie Centrum Badań i Zapobiegania Wypadkom Lotniczym (CENIPA) oraz Embraer ogłosiły już wcześniej, że są gotowe wziąć udział w dochodzeniu w sprawie przyczyn katastrofy samolotu Prigożyna, jeśli otrzymają odpowiednie zaproszenie od MAK i jeżeli dochodzenie zostanie przeprowadzona zgodnie z zasadami międzynarodowymi.
Jak donosi Reuters, powołując się na brazylijskie media, MAK odpowiedział, że nie będą prowadzić śledztwa zgodnie z przepisami międzynarodowymi, ponieważ samolot Prigożyna wykonywał rejs krajowy, dlatego śledztwo należy do kompetencji Międzypaństwowej Komisji Lotniczej i będzie prowadzone zgodnie z jej przepisami.
Reuters wskazuje, że zachodni eksperci zauważają, że śledztwo bez udziału strony brazylijskiej może budzić wątpliwości co do jego obiektywności, w obliczu podejrzeń o udział władz rosyjskich w katastrofie lotniczej.
Przypomnijmy, samolot Embraer Legacy 600 Jewgienija Prigożyna, wyprodukowany przez brazylijską firmę Embraer, rozbił się wieczorem 23 sierpnia w obwodzie twerskim. 27 sierpnia oficjalnie uznano Prigożyna i dziewięć innych osób na pokładzie za zmarłych.
Uważa się, że samolot rozbił się w wyniku zamachu na Prigożyna. Według wstępnych szacunków władz USA na pokładzie biznesowego odrzutowca eksplodowała bomba lub przyczyną katastrofy była inna forma sabotażu.
Komitet Śledczy Rosji wszczął sprawę karną w sprawie naruszenia zasad bezpieczeństwa w transporcie lotniczym. Jednak najczęstszą nieoficjalną wersją katastrofy lotniczej była eksplozja na pokładzie.
Międzypaństwowy Komitet Lotniczy powstał w 1991 roku po rozpadzie ZSRR, wówczas porozumienie w sprawie jego prac podpisało 12 krajów. Od sierpnia 2023 r. MAK obejmuje Azerbejdżan, Armenię, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Rosję, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan.
ba na podst.meduza.io/reuters.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!