19 września na posiedzeniu plenarnym w Strasburgu Parlament Europejski większością głosów przyjął uchwałę „W sprawie trudnej sytuacji więźniów politycznych na Białorusi”, informuje korespondent portalu Charter97.org.
Poparło ją 549 parlamentarzystów, 21 było przeciw, 37 wstrzymało się od głosu. Uchwała nakłada na reżim Aleksandra Łukaszenki obowiązek natychmiastowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych.
Najbardziej rażące i godne uwagi przypadki są wymienione z imienia i nazwiska.
Parlament Europejski „wyraża skrajne zaniepokojenie sytuacją wielu więźniów politycznych, w tym Marii Kolesnikowej, Siergieja Tichanowskiego, Nikołaja Statkiewicza, Alesia Bialackiego, Maksyma Znaka, Wiktora Babariko, Igora Łosika, Poliny Szarendo-Panasiuka, Pawła Siewiaryńca, Aleksandra Jaroszuka, Nikity Zołotariewa i Jany Pińchuk, którzy od wielu miesięcy i lat są przetrzymywani w odosobnieniu, cierpią na poważne problemy zdrowotne, podobnie jak Maria Kolesnikowa i Andrzej Poczobut, są poddawani izolacji, maltretowaniu i torturom”.
W rezolucji wyrażono zaniepokojenie posłów do Parlamentu Europejskiego sytuacją 300 tys. Białorusinów, którzy w ostatnich latach zostali zmuszeni do opuszczenia Białorusi, ale nawet będąc za granicą doświadczyli prześladowań politycznych.
18 września Parlament Europejski dyskutował nad projektem uchwały. Podkreślano, że więźniowie polityczni w Republice Białorusi nie mają zapewnionej wystarczającej opieki medycznej, wielu cierpi na przewlekłe choroby, więźniowie polityczni objęci są blokadą informacyjną, wywierana jest na nich presja.
Posłowie „nawołują” reżim do respektowania praw zatrzymanych, informowania o ich sytuacji, zapewnienia niezbędnej opieki medycznej oraz umożliwienia dostępu do prawników, członków rodziny i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.
Parlamentarzyści wzywają „UE i jej państwa członkowskie do „pracy na rzecz pociągnięcia reżimu Łukaszenki do odpowiedzialności za zbrodnie i aktywnego stosowania zasady jurysdykcji uniwersalnej”.
Na dzień 19 września białoruscy obrońcy praw człowieka za więźniów politycznych uznali 1324 osoby, według opozycyjnych działaczy może być ich nawet 5 tysięcy.
ba za charter97.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!