Na Białorusi już dawno nie widziano podobnego absurdu. Na banknocie o nominale 100 tysięcy rubli z wizerunkiem Pałacu Radziwiłłów w Nieświeżu, pałacowe wieże zdobią… krzyże prawosławne! Banknot wyemitowano siedem lat temu, w 2005 roku, ale dopiero teraz mieszkaniec Nieświeża zauważył tę żenującą pomyłkę.
Na oryginale ryciny wykonanej przez Napoleona Ordę w 1876 roku wyraźnie widać, że nie ma tam żadnych krzyży, są natomiast orły. Skąd pomysł na krzyże prawosławne nie wiadomo, tym bardziej że wśród książąt Radziwiłłów nie było wyznawców prawosławia.
Były sekretarz prasowy Narodowego Banku Białorusi Anatolij Drozdow nie przypomina sobie, aby kiedykolwiek wcześniej ktoś zwrócił na to uwagę. Bank nie ujawnia nazwiska artysty, który wykonał owo „dzieło”. Barbarzyństwem nazwał tę „pomyłkę” zastępca przewodniczącego Białoruskiego Związku Artystów Plastyków Ryhor Sitnica. – Bez względu na to, czy mówimy o banknotach, o zdjęciach, kopiach obrazu, prace Napoleona Ordy to klasyka i nikt nie ma prawa ich tak wulgarnie przerabiać – mówi artysta.
A w jaki sposób Cerkiew prawosławna odnosi się do faktu, że pałac katolickich książąt Radziwiłłów ozdobiony jest prawosławnymi krzyżami? Ojciec Siergiej Lepin zauważa, że według kanonów krzyże nie powinny pojawić się na obiektach, które nie są świątyniami. Jednak duchowny nie uważa aby w ten sposób artysta znieważył symbole religijne.
– Krzyż nie został umieszczony na stajni lub w nieprzyzwoitym miejscu. Widać, że autor nie zamierzał obrażać prawosławnych. Ktoś może podejrzewać, że chciał obrazić katolików. Ale ja tak nie myślę. Ja myślę, że autor po porostu przedobrzył – powiedział ojciec Siergiej.
Kiedy zapadnie decyzja o usunięciu tej – nazwijmy to – pomyłki i czy w ogóle taka decyzja zapadnie – nie wiadomo. A swoją drogą, cały oddany po długim remoncie pałac (historycy sztuki twierdzą, że nie była to renowacja), wygląda już inaczej niż ten z rysunku Napoleona Ordy.
No cóż, nie pierwszy to raz kiedy pseudo-specjaliści Łukaszenki fałszują i zakłamują historię, byle była zgodna z prymitywną ideologią państwową wdrażaną przez ten reżim nieuków.
Kresy24.pl
1 komentarz
Skrzat Borucha
3 sierpnia 2012 o 12:02U Barei w „Misiu” było podobnie – „Jest prawda czasu i prawda ekranu”.