Aleksander Łukaszenka powiedział, że białoruska armia nie wzięła dotąd udziału w rosyjskiej wojnie na Ukrainie i nie ma takich planów, bo gdyby Białoruś interweniowała, byłby to prezent dla Zachodu.
Słowa dyktatora cytuje kanał w Telegramie administrowany przez jego rzeczniczkę.
„Białoruska armia nie brała żadnego udziału w tej operacji i nie zamierza tego robić. Nasze siły chronią jedynie granicę od Brześcia do Mozyrza” – powiedział.
Według Łukaszenki, Zachód popycha Białoruś do wojny nakładając sankcje gospodarcze i finansowe;
„Wojna hybrydowa, prowadzona przeciwko Białorusi, a zwłaszcza sankcje gospodarcze i finansowe, będzie trwała. Wycelowali w nas na mur-beton, do czasu aż – jak im się zdaje – nie rozprawią się z nami. Rozmawiałem dziś o tym 2 godziny z Putinem. Musicie zrozumieć. Oni (Zachód) nas popychają do wojny na Ukrainie, gdzie na nas nikt nie czeka. Gdybyśmy tylko teraz interweniowali w tym konflikcie, gdzie nie jesteśmy mile widziani, byłby to dla nich prezent” – powiedział.
Jak informowaliśmy, oficerowie ukraińskiego wywiadu ostrzegli, że Rosja i Białoruś mogą uciec się do prowokacji, aby usprawiedliwić inwazję wojsk białoruskich na terytorium Ukrainy.
Wywiad informuje, że około 300 białoruskich czołgów pojawiło się w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiej. Konwój nie przekroczył jeszcze granicy i czeka na trasie Pińsk – Iwanowo – Drahiczyn (ok. 30 km od granicy).
1 marca dowództwo operacyjne poinformowało, że wojska białoruskie od trzech dni przebywają na terenie obwodu czernihowskiego. Pojawiły się również doniesienia, że żołnierze nie chcą iść w głąb Ukrainy.
1 marca samozwańczy prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka uzasadniał inwazję Rosji na Ukrainę na tle mapy Ukrainy i zapewnił, że Białoruś nie jest stroną w konflikcie. Stwierdził również, że Białoruś nie zamierza brać udziału w wojnie Rosji z Ukrainą.
oprac.. ba za pravda.com.ua
12 komentarzy
oszczep
4 marca 2022 o 13:57Nikt nie zapamięta, czy byliśmy dobrzy, czy źli, jakie wartości nas ukształtowały i dla jakich wartości żyliśmy. Ważne będzie tylko to, po której stronie stanęliśmy. https://www.youtube.com/watch?v=HOdoZwYCOnw
oszczep
4 marca 2022 o 14:221) Uważam że to polskie błędy wepchnęły prezydenta Aleksandra Łukaszenkę w łapy Putina czyli obecną sytuację. Nie wnikając w szczegóły naprawdę daliśmy dupy. Tylko wielka odwaga Ukraińców nas uratowała. Rosja po prostu wykorzystała nasz brak geostrategicznego myślenia. W tym obszarze w jakimś dużym zakresie zgadzam się że „Według Łukaszenki, Zachód popycha Białoruś do wojny nakładając sankcje gospodarcze i finansowe”
oszczep
4 marca 2022 o 15:223)Upraszając: My Polacy i Białorusini i Ukraińcy i Litwini powinniśmy się trzymać razem! Tylko razem utrzymamy dostęp do Morza Czarnego i kontrolę nad Dnieprem i ujściem Dniepru do Morza Czarnego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
https://www.youtube.com/watch?v=HOdoZwYCOnw
oszczep
4 marca 2022 o 19:244) Każdy konflikt wewnętrzny na Białorusi może zostać wykorzystany przez Rosję. Prezydenta Łukaszenkę nadal popiera 25 do 30% społeczeństwa i stoją za nim resorty siłowe oraz nomenklatura. Jakieś próby jedynie słuszne obalania „złego dyktatora” skończyć się mogą wojną domową wewnątrz Białorusi a to natychmiast wykorzysta Rosja aby przejąć Białoruś. Jedyne co może ochronić Białoruś przed Rosją to jedność Białorusi tzn. współpraca społeczeństwa w tym opozycji, władz w tym nomenklatury i służb mundurowych. Bez prezydenta Łukaszenki lub kogoś innego mającego podobne zaufanie białoruskich władz w tym nomenklatury i służb mundurowych taka jedność jest trudna do osiągnięcia. Oczywiście współpraca w celu odsunięcia Rosji i osiągnięcia jakiegoś kompromisu pomiędzy Białoruskim społeczeństwem w tym opozycji, władz w tym nomenklatury i służb mundurowych oraz zachodem. Zachód wsparłby Białoruś finansowo w tym zniósł sankcje. Ok może się nam wydawać że Rosja już jest bardzo słaba ale nic nie ma pewnego jest wojna a jak to poetycko się mówi wszystko jest przesłonięte mgłą wojny i zatem lepiej nie ryzykować tego że jednak Rosja której wojska nadal stacjonują na Białorusi przejmie kontrolę nad Białorusią.
oszczep
4 marca 2022 o 14:482) Całkowicie się nie zgadzam z myśleniem prezydenta Łukaszenki że my Polacy wywołaliśmy wielkie protesty na Białorusi po być może sfałszowanych ostatnich wyborach na Białorusi. Najbardziej to widzę tak że to było efektem pokolenia smartfona mającego powszechny dostęp do Internetu przez telefon komórkowy. Jednak z prawie równym prawdopodobieństwem uważam że to Rosjanie wykorzystując nasz błąd z punktu „1)” wywołali te protesty aby prezydent Łukaszenka wpadł w ich ręce.
oszczep
4 marca 2022 o 19:305) Osiągnięcie jedności Białorusi, Ukrainy, Polski i Litwy może przesądzić o wyniku wojny, zmniejszyć znacznie straty na Ukrainie oraz zwiększy szanse Ukrainy na utrzymanie swojego terytorium w tym dostępu do Morza Czarnego , kontroli Dniepru i ujścia Dniepru do morza.
oszczep
4 marca 2022 o 19:526) Słabym punktem jest to że kompromis społeczeństwa białoruskiego w tym opozycji z rządem białoruskim w tym z Łukaszenką oraz nomenklaturą i służbami siłowymi raczej musiałby zakładać stopniowe przekazanie władzy przez prezydenta Łukaszenkę w zamian za gwarancje nietykalności dla niego i służb mundurowych oraz nomenklatury. Tu zarówno nie wiadomo czy prezydent Łukaszenka nie zamierza zamienić Białorusi w drugą Koreę północną i zostać nowym Kim Ir Senem oraz czy opozycja białoruska jest gotowa na takie rozwiązania.
oszczep
4 marca 2022 o 20:07Czy opozycja białoruska jest gotowa na takie rozwiązania w sensie kompromisy.
oszczep
4 marca 2022 o 20:027) No i dodatkowo lepiej aby nie doszło do sytuacji jaka miała miejsce w dawnej rzeczpospolitej gdzie magnaci właśnie min z terenów obecnej Białorusi byli tak potężni że zagroziło to jedności państwa gdyż każdy ciągnął w swoją stronę. Obecnie na Ukrainie są oligarchowie. No ale słabo znam te zagadnienia.
oszczep
4 marca 2022 o 14:15Nikt nie zapamięta, czy byliśmy dobrzy, czy źli, jakie wartości nas ukształtowały i dla jakich wartości żyliśmy. Ważne będzie tylko to, po której stronie stanęliśmy. W tym konflikcie nawet neutralność będzie wybraniem jednej strony.
oszczep
4 marca 2022 o 15:12hmmm
ktos
7 marca 2022 o 08:53a ty co sam z soba rozmawiasz?