
Aleksander Łukaszenka. Fot: belta.by
Łukaszenka uważ
Aleksander Łukaszenka „nie widzi powodów”, dla których Białoruś miałaby chronić Unię Europejską przed migrantami, ale sugeruje „uzgodnienie sposobu przezwyciężenia kryzysu migracyjnego w ramach globalnego porozumienia”. Taka propozycja padła 28 października w Mińsku, podczas III Międzynarodowej Konferencji w Mińsku poświęconej bezpieczeństwu eurazjatyckiemu.
a, że UE, a w szczególności zachodni sąsiedzi Białorusi, „demonstratywnie zerwały wszystkie wcześniej zawarte porozumienia (w sprawie migrantów – przyp. red.) i odmawiają utrzymywania zwykłej komunikacji nawet w bieżących sprawach”.
— Logika jest prosta: jeśli zniszczyliście mosty, nie wymagajcie od nas, abyśmy je naprawiali. Nie będziemy was bronić z pętlą na szyi. Sankcje są pętlą na szyi narodu białoruskiego, a wy wymagacie od nas, abyśmy was bronili. Tak się nie stanie! — obiecał Łukaszenka.
Jego zdaniem Białoruś nie ma obowiązku rozwiązywania problemów krajów, które wprowadzają wobec niej sankcje, ponieważ sama cierpi z powodu ograniczeń i nie ma na to środków. Stwierdził również, że zachodni sąsiedzi jednostronnie zlikwidowali całą infrastrukturę przygraniczną i wspólne projekty, a migrantów na Zachód rzekomo zaprosiły same kraje UE.
Niemniej jednak Łukaszenka wyraził gotowość do przezwyciężenia kryzysu migracyjnego, „zapewniając kontrolę nad sytuacją dla wszystkich stron”.
„Należy negocjować, na przykład w ramach globalnego porozumienia. Podejście prezydenta Trumpa „wszystko za wszystko” możemy omówić zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i z Europą” – dodał polityk.
Według danych Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej tylko w 2025 roku odnotowano 27,2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy białorusko-polskiej.
ba










2 komentarzy
Polskie Imię
28 października 2025 o 15:38Możemy zamienić pętlę na szyi na pętlę na nodze. Mussolini wisiał głową w dół na stacji benzynowej na Piazzale Loreto (Wikipedia).
Róża
28 października 2025 o 15:48Cóż to za szmatami otoczył się ten na zdjęciu, według zwyciężczyni wyborów białoruskich 2020, flagi są inne.