Policja Państwowa i Państwowa Straż Graniczna Łotwy przygotowują się na „wybory” prezydenta Federacji Rosyjskiej, zaplanowane na 15,16 i 17 marca – podaje portal Delfi.
Jak poinformował szef Policji Państwowej Armands Ruks, służby będą sprawdzać osoby, które w czasie „wyborów” prezydenckich w Rosji będą przychodzić do lokalu wyborczego przy Ambasadzie Rosji w Rydze. Wyborcy ci zostaną sprawdzeni, czy mają legalny powód, aby przebywać na Łotwie.
Szef Policji Państwowej zaapelował do obywateli Rosji mieszkających na Łotwie, którzy chcą wziąć udział w „wyborach” prezydenta Federacji Rosyjskiej, o zwrócenie uwagi na ewentualne kontrole na ulicach.
Ruks zauważył, że takie same kontrole przeprowadzają rosyjskie służby, gdy obywatele Łotwy udają się do lokali wyborczych w Rosji.
Zapowiedział, że wykrycie naruszeń zasad pobytu w kraju może skutkować wszczęciem postępowania deportacyjnego z Łotwy. W kontrolach będą uczestniczyć także przedstawiciele służb migracyjnych.
Szef policji podkreślił, że podczas „wyborów” prezydenta Rosji na Łotwie Policja Państwowa będzie pracować w trybie wzmożonym, aby nie doszło do żadnych prób gloryfikacji rosyjskiej agresji.
Przypomnijmy, że 6 lutego do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej wezwano chargé d’affaires państw bałtyckich w Moskwie w związku z rzekomym sabotowaniem „wyborów prezydenckich” w Federacji Rosyjskiej.
Jednocześnie ministrowie spraw zagranicznych Łotwy, Litwy i Estonii potępili zamiary Rosji przeprowadzenia „wyborów” prezydenckich na okupowanych terytoriach Ukrainy.
Tymczasem Służba Bezpieczeństwa Państwowego Łotwy (VDD) w doroczny raporcie z działalności poinformowała, że na granicy łotewsko-rosyjskiej bardzo aktywna jest rosyjska służba kontrwywiadu FSB, która przeprowadza kontrole i przesłuchania podróżnych.
Biorąc pod uwagę, że w ciągu ostatnich kilku lat członkowie NATO znacząco wzmocnili zarówno bezpieczeństwo wewnętrzne, jak i zewnętrzne, rosyjskie służby specjalne poszukiwały w minionym roku nowych sposobów rekrutacji agentów.
Z informacji, którymi dysponuje VDD wynika, że do werbowania nowych agentów najczęściej wykorzystuje się portal komunikacyjny „Telegram”.
ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!