Łotewski Sejm przyjął prawo, na mocy którego wszystkie dzieci urodzone na Łotwie, niezależnie od obywatelstwa rodziców, będą automatycznie obywatelami Łotwy.
Obecnie około 10 proc. populacji Łotwy (ok. 230 tys. ludzi) ma status „bezpaństwowca”, czyli w praktyce posiada dokumenty łotewskie świadczące o zamieszkiwaniu na Łotwie, ale bez obywatelstwa. Dotyczy to głównie etnicznych Rosjan. Nie mogą głosować w wyborach obejmować wielu stanowisk państwowych, takich praw nie mogą też mieć ich dzieci. Aby zostać obywatelem Łotwy, trzeba przede wszystkim zdać egzamin z języka łotewskiego. Większość Rosjan łotewskich (w sumie jest ich ponad 550 tys.) ma obywatelstwo, ale dotyczy to głównie tych z większych miast.
– Z zadowoleniem przyjmuję decyzję parlamentu Łotwy, który podjąć decydujący krok w kierunku eliminacji bezpaństwowości dzieci – oświadczyła komisarz europejska ds praw człowieka Dunja Mijatović.
– Żałuję jednak, że parlament nie rozszerzył automatycznie obywatelstwa na wszystkie bezpaństwowe dzieci na Łotwie, które maja poniżej 15 lat – dodała. Według jej szacunków, obecnie na Łotwie jest prawie 4900 bezpaństwowych dzieci poniżej 15 roku życia.
Wielu Rosjan na Łotwie i państwo rosyjskie uważa, że istnienie statusu bezpaństwowca to przejaw prześladowania i marginalizowania Rosjan na Łotwie. Łotysze odrzucają te oskarżenia podkreślając, że wielu Rosjan ma jednak rosyjskie obywatelstwo i angażuje się w życie społeczne, polityczne i gospodarcze na Łotwie.
Oprac. MaH, themoscowtimes.com
fot. Saiema, CC BY-SA 2.0
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!