Litewski rząd próbuje wszelkimi sposobami przekonać Unię Europejską, że budowana w białoruskim Ostrowcu na Grodzieńszczyźnie elektrownia atomowa, to tykająca bomba. O ile tradycyjne rozmowy przy stole nie przynoszą efektów, Litwini wyszli poza konwencję, i zorganizowali dla komisarza UE ds. energetyki Marosza Szefowicza lot balonem.
Przebywający z wizytą na Litwie komisarz UE ds. energetyki Marosz Szefowicz, na zaproszenie gospodarzy poleciał balonem, by na własne oczy przekonać się, jak blisko litewskiej granicy budowana jest na Białorusi elektrownia atomowa – poinformowały białoruskie media.
„Wiatry wiały na wschód, i widzieliśmy na własne oczy, jak blisko jest z Wilna do Ostrowca”- powiedział w środę BNS doradca Ministra Energetyki Litwy Aurelia Vyaritskayte. W czasie lotu balonem komisarzowi Szefowiczowi towarzyszył litewski minister energetyki Zygmuntas Vaiciunas.
Doradczyni litewskiego ministra energetyki Aurelija Vernickaite powiedziała, że wycieczkę zorganizowano, „ponieważ Wilno jest jedną z nielicznych europejskich stolic, nad którą można odbyć lot balonem na gorące powietrze”, a elektrownia, oddalona zaledwie 40 km od Wilna, była widoczna”. Komisarzowi Szefowiczowi towarzyszył litewski minister energetyki Żygimantas Vaicziunas.
Białoruska elektrownia jądrowa w Ostrowcu na Grodzieńszczyźnie, budowana jest według rosyjskiego projektu „WWER-1200”. Będzie się ona składać z dwóch bloków energetycznych o mocy 1,200 MW każdy. Uruchomienie pierwszego jest zaplanowane na 2019 rok. Generalnym wykonawcą jest rosyjska firma „Atomstrojeksport” (struktura „Rosatom”).
Rząd litewski, a także białoruscy ekolodzy uważają, że białoruska elektrownia budowana jest z naruszeniem przepisów bezpieczeństwa. Obawiają się również, że może utrudnić synchronizację linii przesyłowych krajów bałtyckich z Europą Zachodnią. Litwa zapowiedziała już, że nie zakupi energii elektrycznej wytwarzanej w ostrowieckiej elektrowni, i wzywa kraje regionu, by złożyły podobną deklarację.
Kresy24.pl
1 komentarz
Basia
24 maja 2017 o 22:09A mogli żmudzini budować swoją w Wysaginie.