Litewscy posłowie jednogłośnie przyjęli rezolucję, w której apelują do instytucji państwowych i samorządowych, organizacji pozarządowych, mieszkańców Litwy oraz Litwinów rozsianych po całym świecie o upamiętnienie 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki.
W rezolucji, za którą głosowało 81 posłów, przypomina się, że w tym roku przypada 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki – generała, bohatera walk o niepodległość Polski i Stanów Zjednoczonych oraz że „dziedzictwo historyczne Tadeusza Kościuszki ma nie tylko znaczenie symboliczne, jest szczególnie aktualne również w dzisiejszej sytuacji geopolitycznej, gdy wrogie siły dążą do zniewolenia wolnego wyboru państw, naruszenia integralności terytorialnej i rozbicia jedność wspólnoty transatlantyckiej”.
Tadeusz Kościuszko to jeden z naszych najbardziej niezwykłych bohaterów. – Polacy nie mają pojęcia o tym, kim był Kościuszko – mówił kilka lat temu w radiowej Dwójce Alex Storozynski, dziennikarz, zdobywca Pulitzera, autor książki „Kościuszko – książę chłopów”. W rozmowie z Polskim Radiem opowiadał przede wszystkim o amerykańskim etapie życia Tadeusza Kościuszki. Wyjaśniał m.in., jak doszło do współpracy między wyróżniającym się absolwentem Korpusu Kadetów Szkoły Rycerskiej a Benjaminem Franklinem. – Nieprawdą jest, co sugerowali niektórzy historycy, jakoby Kościuszko przybył do Ameryki z listem polecającym, który pomógł mu odnaleźć się w obcym dla niego kraju. Na sławę i wielkie poważanie wśród Amerykanów Kościuszko zapracował sobie sam, zajmując się fortyfikacją ważnych miejsc, w tym: budową twierdzy West Point nad rzeką Hudson. To w West Point, przypomniał Alex Storozynski, nasz rodak ma swój największy pomnik. – Kościuszko miał trudne dla obcokrajowców nazwisko – mówił dziennikarz. – Jerzy Waszyngton pisał jego kilkanaście wersji. Ale po West Point już pisał poprawnie.
Kościuszko ma w USA liczne pomniki, m.in. w Bostonie, Chicago, Detroit, Milwaukee, Waszyngtonie i West Point. W domu, w którym mieszkał w Filadelfii, znajduje się muzeum –Thaddeus Kosciuszko National Memorial. Jego imieniem nazwano m.in. miasto w stanie Missisipi, wioskę w Teksasie, wyspę w Archipelagu Aleksandra w południowo-wschodniej Alasce oraz hrabstwo w Indianie, którego stolicą jest miasto Warsaw. Budowniczy West Point posiada także swój most w Nowym Jorku oraz ulice na Brooklynie, w Cleveland, Pittsburgu i Los Angeles.
Tadeusz Kościuszko urodził się 4 lutego 1746 r., w Mereczowszczyźnie w obwodzie brzeskim, na terenie dzisiejszej Białorusi. Odznaczył się w historii Polski jako jeden z największych bohaterów w walkach o niepodległość. Walczył też o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Podczas insurekcji kościuszkowskiej w 1794 r. sprawował najwyższą władzę wojskową nad wojskiem powstańczym i był Najwyższym Naczelnikiem Siły Zbrojnej Narodowej. Dowodził m.in. jedną z najsłynniejszych bitew – pod Racławicami, w której powstańcy zwyciężyli w walce z wojskiem rosyjskim. Zmarł w Szwajcarii 15 października 1817 r. Został pochowany na Wawelu. Imieniem Kościuszki nazwane są ulice, miejscowości, parki… Rodacy upamiętnili go w szczególny sposób – w latach 1820-1823 usypali w Krakowie Kopiec Kościuszki.
W Polsce decyzją Sejmu rok 2017 został ustanowiony Rokiem Tadeusza Kościuszki. Obchody swoim patronatem objęło UNESCO.
Kresy24.pl/histmag.org, Polskie Radio, wilnoteka.lt, bns.lt, dzieje.pl
6 komentarzy
józef III
25 kwietnia 2017 o 21:06a na Białorusi jest Białorusinem ; nawet mają wódkę „henerał Kaściszka”
andy
25 kwietnia 2017 o 21:07Dlaczego Polacy nie zrobią filmu fabularnego o życiu Tadeusza Kościuszki?!
Aztek_Anonim
25 kwietnia 2017 o 23:36Tylko czy to chodzi o Tadeusza Kościuszkę czy o jakiegoś 'Tadeusasa Kociuskasa”? bo to różnica. Nota bene o ile można uznać Kościuszkę za wspólnego bohatera Polski i Białorusi to obecni Litwini nie mają do Kościuszki najmniejszych praw. Naczelnik urodził się bowiem na Polesiu które nigdy nie było etnicznie litewskie a Litwa obecnie kieruje się tylko kryterium etnicznym. Polesie nie było też oczywiście nigdy etnicznie polskie ale szlachtę WKL łączyła z Koroniarzami wspólnota kultury (Niezależnie od tego czy litewska szlachta była pochodzenia mazowieckiego czy miejscowego ) czego nie da się powiedzieć o Bałtach.
prawy
26 kwietnia 2017 o 10:07„to obecni Litwini nie mają do Kościuszki najmniejszych praw.”
Lietuvisi nie mają.
Darek
7 maja 2017 o 18:34Zgadzam się tylko z częścią wpisu. Nie należy utożsamiać wszystkich Bałtów z tym co obecnie wyprawia sie na Litwie. W czasie II wojny wielu Łotyszy miało takie same zasługi dla II RP jak Kościuszko. Owszem, czasami bywało róznie w naszej wspólnej historii jednak Łotwa zawsze była nam przychylna, a Estonia przynajmniej neutralna. Jedynie Litwini poczuli szowinistyczny „zew krwi” i robią wszystko by zapomnieć o pieknych kartach naszej wspólnej historii. Mickiewicz zapewne w grobie sie przewraca i gdyby zobaczył co sie obecnie dzieje nigdy nie napisałby „Litwo, Ojczyzno moja”
reut
26 kwietnia 2017 o 09:42Mocno niejednoznaczna postać w zakresie zarówno działań w Europie jak i w Ameryce. Miał białe i piękne karty jak i te ciemniejsze – które się pomija (z uwagi na insurekcję). Z Litwinami (żmudzinami) oczywiście nie miał nic wspólnego.