Minister spraw wewnętrznych Litwy Agnė Bilotaitė zapowiedziała, że w tym roku zostanie znacznie wzmocniona ochrona granicy morskiej z Federacją Rosyjską. Litwa dzieli z Rosją 255 kilometrów granicy lądowej, 18 kilometrów Zalewu Kurońskiego i 22 kilometry Morza Bałtyckiego.
„Naszym priorytetem w tym roku jest wzmocnienie granicy z Federacją Rosyjską. Tak, mamy barierę fizyczną i mamy również system monitoringu, ale mówimy o modernizacji infrastruktury, zwiększeniu liczby systemów monitoringu, dronów, funkcjonariuszy. W tym roku planujemy zatrudnić dodatkowych 244 funkcjonariuszy służby granicznej”
– powiedziała Bilotaitė podczas wizyty w Kłajpedzie w czwartek 11 stycznia.
Minister spraw wewnętrznych odwiedziła w tym leżącym nad Zatoką Kurońską mieście Przybrzeżny Oddział Straży Granicznej, który 1 stycznia br. wznowił swoją działalność. Przybrzeżny Oddział Straży Granicznej działał do 2019 roku, kiedy to został połączony z Oddziałem Straży Granicznej w Pojegach (Pagėgiai).
Straż Przybrzeżna działała już w strukturach Państwowej Straży Granicznej (VSAT) do początku 2020 roku. Nowy oddział w Pojegach utworzył jednostkę Straży Przybrzeżnej, która jest odpowiedzialna za ochronę granicy państwowej na morzu terytorialnym i Zalewie Kurońskim.
Jak podkreśliła minister Bilotaitė przywrócenie do służby wspomnianej jednostki jest jednym z elementów wzmocnienia ochrony granicy z Rosją.
„Granica morska ma swoją specyfikę, wymaga odpowiedniej techniki, np. okrętów, kutrów, odpowiedniego przeszkolenia funkcjonariuszy”
– powiedziała szefowa litewskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Obszar który ma chronić Przybrzeżny Oddział Straży Granicznej w Kłajpedzie obejmuje odcinek graniczny przy granicy państwowej z Rosją i Łotwą, na Morzu Bałtyckim i jego wybrzeżu, w porcie morskim i lotnisku w Połądze, na Zalewie Kurońskim.
Przybrzeżny Oddział Straży Granicznej ma ściśle współpracować z Wojskiem Litewskim, pomoże chronić obiekty strategiczne, m.in. terminal LNG w Kłajpedzie. Ma też zapewnić skuteczniejszą walkę z przemytem i nielegalną migracją.
RES na podst.: ELTA; vrm.lrv.lt; czaswschodni.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!