W czwartek w Pałacu Prezydenta Litwy uruchomiono narzędzie, które ma pomóc obywatelom w znalezieniu możliwości przyczynienia się do obrony kraju w czasie konfliktu zbrojnego, podaje portal nadawcy publicznego LRT.lt
– Nie każdy będzie bronił swojego kraju z bronią. Tak, będziemy potrzebować silnej potęgi militarnej i sił zbrojnych. Ale równie ważna będzie wartość dodana elementu cywilnego, ich wartość dodana, która będzie potrzebna, aby umożliwić naszym siłom zbrojnym odniesienie sukcesu – powiedział Tomas Godliauskas, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego i obrony, na konferencji prasowej w czwartek, prezentując narzędzie uzupełniające Narodowy Plan Obrony.
Dzięki prezentowanemu narzędziu, od czwartku, po udzieleniu odpowiedzi na pytania dotyczące płci, wieku i bieżących działań na stronie internetowej Pałacu Prezydenckiego, można dowiedzieć się, jaką rolę przewidziano dla obywatela w Planie Obrony Państwa i znaleźć przydatne linki z informacjami na jego temat.
Nowe narzędzie grupuje możliwe działania obywateli w czasie obrony państwa w cztery główne kategorie: realizacja obrony zbrojnej, ciągłość gospodarki i funkcji życiowych państwa, opieka nad osobami potrzebującymi pomocy oraz udzielanie ogólnego wsparcia.
– Nie ma teraz pomysłu na kompilowanie danych. Chodzi o to, żeby ten ewentualny algorytm wyboru człowieka pozwolił odpowiedzieć na pytanie, gdzie mógłbym się znaleźć (podczas obrony państwa – ELTA) – tłumaczył na konferencji prasowej Godliauskas.
– Ten model będzie się nadal rozwijał, informacje będą aktualizowane. (…) Naszym celem w najbliższym czasie jest dokonanie pewnego możliwego wyboru spośród tych potencjalnie ważnych dla państwa zadań i dla biznesu czy organizacji pozarządowych, tak aby mogły one, ze względu na charakter swojej działalności, zbiegać się z takim czy innym zadaniem Planu Obrony Państwa – zaznaczył.
Zdaniem doradcy szefa państwa, realizując cele określone w Planie Obrony Państwa oraz zasady powszechnej obrony państwa, przygotowanie tego narzędzia zainicjował prezydent Gitanas Nausėda.
Plan ma trzy główne cele – zachęcenie obywateli i przedsiębiorców do aktywnego poszukiwania swojego miejsca w obronie państwa, udzielenie jasnych odpowiedzi na temat form ich udziału w obronie kraju oraz uzupełnienie „architektury hierarchii dokumentów”.
ba za lrt.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!