Bezpieczeństwo na granicy litewsko – białoruskiej jest coraz bardziej wzmacnione
W perspektywie dwóch lat kadra litewskiej Państwowej Straży Granicznej ma powiększyć się o 450 nowych pracowników do ochrony granicy z Białorusią. poinformował szef agencji Rustam Lubajew na posiedzeniu Sejmowej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, donosi BNS.
„Łączna liczba dodatkowych funkcjonariuszy w ciągu dwóch lat wyniesie około 450 osób, które zostaną wysłane do pilnowania granicy z Białorusią” – powiedział. „Chcemy wzmocnić bezpieczeństwo granic”.
Dodatkowi funkcjonariusze zostaną zatrudnieni w latach 2024-2025.
„Przyjrzeliśmy się naszym możliwościom kadrowym, widać, że w ciągu jednego roku trudno będzie zorganizować szkolenia i obsadzić stanowiska. Dlatego daliśmy sobie dwa lata. Zaczniemy w przyszłym roku, kiedy budżet zostanie zatwierdzony, a zakończymy w przyszłym roku” – wyjaśnił dowódca.
Według niego rekrutacja takiej liczby funkcjonariuszy wydaje się znacząca, ponieważ Straż Graniczna ma obecnie 4300 stanowisk, które obejmują zarówno funkcjonariuszy, jak i pracowników cywilnych.
Zauważył, że nowi funkcjonariusze muszą przejść trzymiesięczny kurs wprowadzający przed dołączeniem do służby.
„Nasza instytucja jest w stanie wyszkolić taką liczbę funkcjonariuszy, a ponadto mamy możliwość organizowania kursów wprowadzających, w ramach których osoby z wyższym wykształceniem mogą przejść skrócony kurs wprowadzający w ciągu trzech miesięcy i rozpocząć służbę na granicy. Możemy zorganizować to szkolenie dość elastycznie” – zapewnił.
Dowódca zauważył, że w ostatnich latach nie brakowało osób chcących zostać strażnikami granicznymi. Powiedział, że średnia odliczana od podatku pensja strażnika granicznego rozpoczynającego służbę w tym roku wynosi 1 006 euro, a w przyszłym roku ma otrzymać 1 050 euro.
Lubajew określił budżet agencji na przyszły rok jako rekordowy. Ma on wynieść 135 mln euro, w tym ponad 91 mln euro na wynagrodzenia. W tym roku na ten cel przeznaczono 78,5 mln euro. W projekcie budżetu zaplanowano nabycie nieruchomości, które szacuje się na około 27 mln euro.
„Wzrasta zaopatrzenie na sprzęt o standardzie wojskowym. W przyszłym roku planujemy je zrealizować głównie ze środków unijnych. Pozwoli nam to poczynić znaczne postępy w wyposażaniu naszych oficerów zgodnie ze standardem wojskowym” – powiedział szef służby.
Według Lubajewa, wdrażanie standardu wojskowego, tj. ponowne wyposażenie straży granicznej zgodnie ze standardami NATO, już idzie pełną parą: w ubiegłym roku zakupiono nową broń o wartości 3,5 mln euro, a na ten rok przeznaczono 7 mln euro.
„Kwestia przezbrojenia naszych funkcjonariuszy została już w pełni rozwiązana”, powiedział dowódca.
Do 2022 r. większość funkcjonariuszy Straży Granicznej była wyposażona w rosyjskie karabiny szturmowe Kałasznikowa. W ubiegłym roku strażnikom granicznym przekazano około 2,5 tysiąca karabinów szturmowych G-36. W tym roku planowany jest zakup ponad tysiąca kolejnych karabinów szturmowych.
W ciągu ponad dwóch lat litewscy strażnicy graniczni uniemożliwili 21 500 migrantom nielegalne przedostanie się do kraju z Białorusi. Niektórzy z nich próbowali przekroczyć granicę kilkakrotnie.
ba za bns.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!