W zestawy rakietowe NASAMS zostaną wyposażone dwie baterie. Każda otrzyma dwie wyrzutnie rakietowe, radar wskazywania celów oraz centrum kierowania ogniem. System ma pozwolić na zwalczanie celów powietrznych w odległości do 40 km i do wysokości 14000 m.
Wcześniej informowano, że zakup NASAMS przez Litwę ma przebiegać etapowo i zakończyć się około 2022 roku.
Wilno, podobnie jak inne państwa bałtyckie, nie dysponuje obecnie zestawami przeciwlotniczymi krótkiego bądź średniego zasięgu. Na wyposażeniu sił Litewskich są jedynie zestawy bardzo krótkiego zasięgu Saab RB70 oraz zakupione w 2014 polskie wyrzutnie przeciwlotnicze Grom, zapewniające skuteczne zwalczanie celów na dystansie około 5 km, podczas gdy zasięg systemu NASAMS jest wielokrotnie większy i zależy od typu użytych rakiet. Informacje przekazywane przez Litwinów wskazują, że będą oni dążyli do pozyskania rakiet o zasięgu około 40 km.
Uzbrojenie zestawu przeciwlotniczego NASAMS mogą stanowić między innymi pociski AIM-120 AMRAAM różnych wersji, AIM-9X Sidewinder, Evolved Sea Sparrow Missile oraz AMRAAM-ER. Zależnie od użytych pocisków zasięg maksymalny może wynieść nawet 40 km, przy użyciu pocisków ESSM bądź AMRAAM-ER.
Zestaw jest używany w siedmiu krajach na świecie, w tym w Norwegii, Holandii, Finlandii i Hiszpanii. NASAMS proponowany jest również Polsce, w ramach programu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew.
Produkowanym przez norweski Kongsberg i amerykański Raytheon Company systemem NASAMS na czas trwania Szczytu NATO została wzmocniona obrona przeciwlotnicza Warszawy. Rozmieszczona na warszawskim Bemowie bateria dotarła do Polski drogą morską z Karlskrony. Obok polskiego zestawu RZRA-201 LIWIEC, produkowanego przez PIT-RADWAR S.A., stanowił zabezpieczenie szczytu NATO przed atakiem powietrznym z użyciem bezzałogowych aparatów latających (UAV) bądź zamachu terrorystycznego za pomocą cywilnego samolotu.
System przeciwlotniczy NASAMS II (Norwegian Advanced Surface to Air Missile System 2) jest uzbrojony w amerykańskie, kierowane pociski średniego zasięgu (pierwotnie projektowane jako klasy powietrze-powietrze) AIM-120 AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile) różnych wersji, w tym ER (Extended Range) o wydłużonym zasięgu z aktywnym radiolokacyjnym układem naprowadzania, korygowanym systemem nawigacji bezwładnościowej INS. Niewykluczone, że system zostanie zintegrowany z pociskami AIM-9X Sidewinder, Evolved Sea Sparrow Missile oraz IRIS-T SL. W segmencie wykrywania i naprowadzania jest wyposażony w trójwspółrzędną stację radiolokacyjną AN/MPQ-64F1 Improved Sentinel. Bateria systemu działająca w ramach zintegrowanego systemu obrony powietrznej może zwalczać do 36 celów powietrznych jednocześnie.
Zachęcamy do komentowania materiału na naszym oficjalnym fanpage’u: https://www.facebook.com/semperkresy/
Kresy24.pl/Defence24, Nowastrategia.org
2 komentarzy
Matrix
1 października 2016 o 18:57a po cóż Żmudzinom tarcza, takie państewko, to siedmiu Ruskich na rowerach w 2 dni podbije.
peter
11 października 2016 o 15:29Zeby denerwowac prorosyjskich trolii:))