Osiem środkowoeuropejskich krajów UE będzie wzmacniać współpracę w zakresie badań nad zbrodniami komunizmu i popularyzowania wiedzy o komunizmie.
23 sierpnia, podczas przypadającego w rocznicę zawarcia paktu Ribbentrop-Mołotow Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu ( w tym roku obchodzony w Tallinie), przedstawiciele Polski, Estonii, Łotwy, Litwy, Rumunii, Chorwacji, Czech i Węgier przyjęli wspólne oświadczenie potępiające zbrodniczą działalność komunistów.
Polskę reprezentował Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Łukasz Piebiak
„Dokonane przestępstwa nie powinny być zapomniane. Musimy aktywnie współpracować w zakresie poszukiwań sprawców, upamiętniania ofiar, aby w przyszłości się to nie powtórzyło” – oświadczył minister sprawiedliwości Litwy Elvinas Jankevičius.
„Polityczna deklaracja została zaprezentowana by pokazać, że zbrodnie faszystowskie są znane, ale jest również inna strona, czyli komunizm” – dodał minister.
W deklaracji oddano cześć wszystkim tym, którzy zostali zamordowani albo zmarli jako ofiary reżimów totalitarnych. Sygnatariusze podkreślili ogromny wkład narodu polskiego w procesie obalania komunizmu w Europie.
Gospodarzami wydarzenia byli estoński Minister Sprawiedliwości – Urmas Reinsalu oraz Estoński Instytut Pamięci Historycznej.
Jednym z punktów programu była konferencja zorganizowana przez Estoński Instytut Pamięci Historycznej poświęcona pamięci ofiar zbrodni reżimów komunistycznych. Uczestnicy spotkania poparli inicjatywę powołania Międzynarodowego Muzeum Ofiar Komunizmu w Tallinie.
Również w czwartek 29. rocznicę Łańcucha (Szlaku) Bałtyckiego obchodziły Litwa, Łotwa i Estonia. To akcja, w której dwa miliony osób, trzymając się za ręce, utworzyło żywy łańcuch od Wilna przez Rygę do Tallina.
Był to wyraz protestu przeciwko sytuacji politycznej w tych ówczesnych republikach ZSRR. Akcja została zorganizowana w 50. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, na mocy którego trzy państwa bałtyckie straciły niepodległość.
W najbliższą sobotę rocznica zostanie upamiętniona zapaleniem na bałtyckich wybrzeżach Litwy, Łotwy i Estonii 100 ognisk, symbolizujących też obchodzone w tym roku stulecia odzyskania przez nie niepodległości.
Kresy24.pl za dzieje.pl/zw.lt/BNS
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!