Dwie istniejące na Białorusi szkoły z litewskim językiem nauczania w Pielasie i Rymdziunach podzielą od 1 września bieżącego roku los szkół polskich w Grodnie i Wołkowysku. Zamiast języka ojczystego litewskiej mniejszości narodowej językiem wykładowym w obu placówkach stanie się język rosyjski, poinformował portal wilnoteka.lt.
Taką decyzję podjęły władze Białorusi, strona litewska zabiega przynajmniej o okres przejściowy.
„Otrzymaliśmy informację od strony białoruskiej, że od 1 września wszystkie szkoły mniejszości narodowych na Białorusi powinny wybrać język wykładowy – rosyjski albo białoruski” – podał wiceminister spraw zagranicznych Litwy Egidijus Meilūnas w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek, 25 kwietnia, przez agencję informacyjną BNS.
„Tak więc, język litewski pozostanie tylko jako przedmiot” – dodał.
Meilūnas zaznaczył jednocześnie, że strona litewska dokłada obecnie starań, by w dwóch litewskich szkołach na Białorusi wykładowym nadal pozostał język litewski.
„Jeśli zamkniemy szkoły, to ograniczymy naszym rodakom jakąkolwiek możliwość pielęgnowania języka ojczystego, prowadzimy więc rozmowy i poszukujemy możliwości zachowania nauczania w języku litewskim” – powiedział wiceszef litewskiej dyplomacji.
Obecnie na Białorusi działają dwie szkoły litewskie – w miejscowościach Pielasa w rejonie werenowskim obwodu grodzieńskiego i Rymdziuny w rejonie ostrowieckim obwodu grodzieńskiego.
Wybudowana w 1996 roku ze środków państwa litewskiego szkoła w Rymdziunach utrzymywana jest ze środków państwa białoruskiego, natomiast funkcjonowanie szkoły w Pielasie finansuje litewskie ministerstwo oświaty, nauki i sportu.
Przedstawiciel tego resortu Dainoras Lukas poinformował , że strona białoruska nie zamierza zmieniać swojej decyzji, dlatego Litwa wnioskuje teraz o wprowadzenie przynajmniej okresu przejściowego.
Dodał, że gdyby w szkole w Pielasie nie zezwolono na nauczanie w języku litewskim, rozważana byłaby kwestia odwołania finansowania tej placówki przez stronę litewską. Zaznaczył jednak, że: „W dowolnym jednak przypadku będziemy się starali zapewnić naszym rodakom możliwości nauki języka litewskiego i lepszego poznawania Litwy”.
„Naszym dążeniem jest zachowanie i umacnianie edukacji litewskiej na ziemiach etnicznych” – dodał.
W litewskiej szkole w Pielasie uczy się 127 uczniów, pracuje 23 pedagogów, z których 11 to obywatele Litwy, w litewskiej szkole w Rymdziunach naukę pobiera 82 uczniów, pracuje 18 pedagogów, z których 14 to obywatele Litwy.
Przypomnijmy, że rusyfikacji od następnego roku szkolnego ulegną na Białorusi także dwie szkoły z polskim językiem nauczania w Grodnie i Wołkowysku. Wybitny białoruski działacz społeczny i polityczny Aleksander Milinkiewicz w artykule dla portalu ocenił, że na Białorusi jest realizowana sowiecka polityka niszczenia tożsamości narodowych i co za tym idzie – nauczania w językach innych niż rosyjski.
Polityka niszczenia przez władze Białorusi wszystkiego co białoruskie, polskie, litewskie, ukraińskie, bądź należące do innej niż rosyjska narodowości, jest mocno wspierana przez władze w Moskwie, od których zależy polityczna egzystencja białoruskiego dyktatora. Apogeum tego typu polityki w wykonaniu Rosjan i ich führera Władimira Putina obserwujemy obecnie na Ukrainie, która według Putina powinna zostać zdenazyfikowana, czyli zdeukrainizowana, a naród ukraiński powinien przestać istnieć.
Kresy24.pl za znadniemna.pl/wilnoteka.lt/BNS
1 komentarz
ku przestrodze
26 kwietnia 2022 o 17:22Nie kradnij Aleksander. Kradzione nie tuczy…