Dzięki darczyńcom z Legnicy Liceum nr 3 im. Św. Królowej Jadwigi w Mościskach (obwód lwowski) otrzymał szkolny sztandar. To wyróżnienie upamiętnia 20-lecie działalności liceum – jednej z sześciu szkół ogólnokształcących z polskim językiem nauczania działających na Ukrainie.
Szkoła w Mościskach rozpoczęła działalność 2 września 2002 roku. Jej powstanie było pilnie oczekiwane, ponieważ rejon mościski zamieszkuje liczna społeczność polska, która na co dzień posługuje się językiem polskim i aktywnie podtrzymuje tradycje narodowe. Placówka jest szkołą z polskim językiem nauczania. Grono pedagogiczne składa się z 35 nauczycieli wykształconych w Polsce, których podopiecznymi są uczniowie w wieku od 6 do 18 lat. Nauka odbywa się w klasach I–XI i jest zakończona maturą. Lekcje prowadzone są w budynku po dawnych koszarach będącym obecnie własnością Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Mościskiej i zaadoptowanym na potrzeby szkoły. Są w nim wyposażone pracownie: dwie językowe, biologiczna, fizyczna, matematyczna, chemiczna, geograficzna, historyczna, informatyczna, zajęć technicznych dla dziewcząt i chłopców oraz sala gimnastyczna. Przy szkole znajduje się boisko i teren rekreacyjny.
Nauczyciele dbają o przekazywanie tradycji narodowych również poza lekcjami. Przy liceum działają: chór „Mościskie Słowiki” i zespół taneczny, funkcjonuje także Muzeum Polskie. Uczniowie aktywnie udzielają się w sekcjach piłki nożnej, ręcznej, siatkówki. Biorą udział w konkursach recytatorskich, festiwalach, wymianach kulturalnych. Wielu jest laureatami Olimpiady Języka Polskiego i Literatury. Szkoła organizuje konkurs szopek, spotkania z osobami samotnymi, w 2005 roku powołała euroklub „Europa – nasza przyszłość”.
Absolwenci liceum są dziś studentami m.in.: Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie, Akademii Medycznej we Wrocławiu, Akademii Morskiej w Szczecinie i Wyższej Szkoły Wschodnioeropejskiej w Przemyślu.
Dyrektorem Liceum nr 3 im. Św. Królowej Jadwigi w Mościskach (ul. Sahajdacznego 9) jest Teresa Tetrycz, która powiedziała „Nowemu Kurierowi Galicyjskiemu”:
„Obecnie w szkole uczy się 221 uczniów, w ubiegłym roku mieliśmy 255. Kilkanaście wyjechało do Polski, ale mamy nadzieję, że od września wrócą z powrotem. Obecnie w czasie trwającej wojny nauczanie odbywa się normalnie. Jeśli mamy alarmy powietrzne, to ze szkoły nikt nie wychodzi. Wszyscy chodzimy do schronu, gdzie są kontynuowane lekcje”.
Liceum nr 3 im. Św. Królowej Jadwigi w Mościskach – partner Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego – otrzymało nowy sztandar, który poświęcony został oraz oraz przekazany szkole w niedzielę, 5 marca 2023 roku, w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy. Starą, znacznie skromniejszą chorągiew szkolną wyhaftowali lata temu sami nauczyciele i uczniowie.
Fundatorami nowego sztandaru zostali: Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (LSSE), Fundacja Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Fundacja Pogoń Lwów, Fundacja Oddział Kawalerii Ochotniczej im. Pułku 4-go Ułanów Zaniemeńskich, Stadnina Koni Kalinówka im. Pułku 4-go Ułanów Zaniemeńskich. Podczas uroczystości wszyscy fundatorzy wbili symboliczne gwoździe w drzewce sztandaru.
Po uroczystej Mszy Świętej, w Centrum Konferencyjnym Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej dyrektor liceum Teresa Teterycz przedstawiła historię szkoły oraz jej działalność edukacyjną i kulturalną. Nie zabrakło również podziękowań za współpracę z LSSE.
Jak powiedział „Nowemu Kurierowi Galicyjskiemu” Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej:
„Na 20-leciu szkoły Pani dyrektor powiedziała, że jej marzeniem jest posiadanie takiego sztandaru, więc długo nie trzeba było nas namawiać. Pozyskaliśmy też zaprzyjaźnione fundacje i partnerów i zakupiliśmy sztandar dla polskiej szkoły w Mościskach. Cieszę się, że fundatorami tego sztandaru są instytucje czy podmioty, które w sercach mają pomaganie Polakom zza wschodniej granicy. W ciągu roku przekazaliśmy dla liceum różnego rodzaju artykuły szkolne, ale także laptopy i drukarkę. Dzięki pomocy naszej fundacji szkoła w Mościskach otrzymała autobus z Głogowa”.
W wydarzeniu udział wzięli także przedstawiciele władz centralnych i samorządowych oraz poczty sztandarowe: Dolnośląskiej Chorągwi Harcerzy im. Orląt Lwowskich i Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Legnicy, harcerze 125. Jaczowskiej Drużyny Harcerzy Husaria im. ks. Jeremiego Wiśniowieckiego oraz uczniowie Wojskowej Szkoły Średniej im. Zawiszy Czarnego w Legnicy.
Warto dodać, iż w czasie czterodniowej wizyty w Polsce młodzież z Mościsk zapoznała się z działalnością Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz zwiedziła zabytki miasta.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!