Nieprzypadkowo portrety Józefa Piłsudskiego zawsze znajdowały się w środku, a prezydenta Ignacego Mościckiego i marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza po bokach. „Dziadek” był symbolem niepodległości, a w Wilnie chyba najbardziej był z Nią utożsamiany – pisze Waldemar Wołkanowski w artykule „11 Listopada, Wilno przedwojenne: defilada, ordery i… duch Piłsudskiego!” udostępnionym na portalu Wilnoteka.lt.
Poczucie dumy, jedności i siły narodu w ostatnich latach przed wybuchem II wojny było bardzo potrzebne. Obchody Święta Niepodległości właśnie w dniu 11 listopada Sejm II RP ustanowił dopiero 23 kwietnia 1937 r. Jesienią tegoż roku 19. rocznicę odzyskania niepodległości po raz pierwszy obchodzono jako święto państwowe, był to dzień wolny od pracy. Ta rocznica musiała być, rzecz jasna, „po wsze czasy związana z Wielkim Imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza w walkach o Wolność Ojczyzny”. Marszałek już wtedy nie żył, wobec czego głównym patronem święta był Edward Śmigły-Rydz. Niestety, tylko dwukrotnie dane było wilnianom obchodzić Dzień Niepodległości w wolnej Polsce – na trzeci rok już nie państwowe, ale chyba najbardziej dramatyczne i przejmujące uroczystości Wilno zorganizowało samorzutnie 11 XI 1939 roku, już pod administracją litewską…
Program obchodów święta 11 Listopada w Wilnie był podobny do tego sprzed roku, tylko trybunę dla VIP-ów ustawiono tym razem naprzeciwko Gimnazjum im. E. Orzeszkowej (dziś w jego miejscu stoi nowy gmach Rządu RL przy pl. Kudirki). Przegląd wojsk i defiladę odbierał gen. Stefan Dąb-Biernacki, inspektor armii w Wilnie, będący głównym celebrantem obchodów 20. rocznicy odzyskania niepodległości. Obok niego stanęła generalicja, wojewoda wileński i przedstawiciele władz. Po defiladzie wypełniła się szczelnie sala Urzędu Wojewódzkiego, w której odznaczenia wręczano blisko 150-ciu zasłużonym dla Wileńszczyzny osobom. Odczyty, akademie, prelekcje i pogadanki okolicznościowe jako uroczystości wewnętrzne były zorganizowane prawie w każdej szkole i w każdej organizacji. Dla mieszkańców i uczniów przygotowano więcej imprez kulturalnych. W teatrach: „Miejskim” na Pohulance i w „Lutni” na Mickiewicza (dziś w tym miejscu nowy gmach Litewskiego Teatru Dramatycznego) wystawiano specjalnie przygotowane sztuki.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!