Po odznaczeniu „Krzyżami Kresowymi” na IV Gali Kresowej w Wałbrzychu, od lewej: prezes Oddziału Wałbrzyskiego Stowarzyszenia Współpracy Polska–Wschód Leszek Solarek, Ryszard Sławczyński, Witalij Oleszkiewicz, Grażyna Komincz (córka Anny, odbierająca wyróżnienie w jej imieniu), prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Krajobrazy” Tadeusz Samborski
Fot. Piotr Florek (lca.pl) / https://glosznadniemna.pl
W trakcie IV Gali Kresowej zorganizowanej w Wałbrzychu i Szczawnie Zdroju przez tamtejsze Starostwo Powiatowe oraz Stowarzyszenie Współpracy Polska–Wschód wręczono pamiątkowe wyróżnienie „Krzyże Kresowe” za wieloletnią działalność na rzecz promocji kultury Kresów Wschodnich w Polsce.
Tym wyjątkowym wyróżnieniem uhonorowani zostali: Anna Komincz – współtwórczyni chóru i zespołu śpiewaczego z Lidy na Białorusi, Witalij Oleszkiewicz –multiinstrumentalista, kompozytor z Mińska na Białorusi oraz Ryszard Sławczyński – pisarz, podróżnik, dyrektor Wrocławskiego Klubu Muzyki i Literatury we Wrocławiu.
Nagroda została przyznana przez Zarząd Główny Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych na wniosek wiceprzewodniczącego Rady Krajowej Tadeusza Samborskiego za „aktywną promocję problematyki kresowej, za upowszechnianie historii Kresów Wschodnich, za głoszenie prawdy o tragedii Polaków na Kresach Wschodnich oraz za wszelkie formy opieki nad polskim dziedzictwem kulturowym i historycznym na byłych Kresach Wschodnich”.
Gala Kresowa na trwale wpisała się w kalendarz wydarzeń artystycznych powiatu wałbrzyskiego. Jej tegorocznymi organizatorami byli Powiat Wałbrzyski, Oddział Wałbrzyski Stowarzyszenia Współpracy Polska–Wschód oraz Teatr Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie Zdroju.
Tegoroczna Gala, która odbyła się 23 października, miała szczególny charakter ze względu na wręczenie „Krzyży Kresowych”, które uhonorowanym przekazali Leszek Solarek – prezes Oddziału Wałbrzyskiego SWP–W oraz Tadeusz Samborski – prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Krajobrazy” z Legnicy.
IV Galę Kresową uświetnił koncert „Polskie Kwiaty”, na którym artyści z Białorusi i Ukrainy wykonywali piosenki kresowe. Wśród zaproszonych gości pojawili się m.in. słuchacze uniwersytetów III wieku z Mieroszowa, Szczawna Zdroju, Wałbrzycha, Świebodzic, Strzegomia oraz mieszkańcy i kuracjusze ze Szczawna Zdroju i Wałbrzycha.
Stowarzyszenie Współpracy Polska–Wschód z Warszawy jest organizacją pozarządową, której głównym celem stało się:
„[…] budowanie i rozwijanie dobrosąsiedzkich stosunków z naszymi sąsiadami zza wschodniej granicy w oparciu o najlepsze tradycje wzajemnego poszanowania. […] Wśród naszych państw partnerskich są: Armenia, Białoruś, Kazachstan, Mołdowa, Rosja, Ukraina oraz Uzbekistan.
W swoich działaniach skupiamy się na promowaniu polskiej kultury, tradycji i sztuki za granicą, przy jednoczesnym propagowaniu dziedzictwa kulturowego naszych sąsiadów na terenie Polski ukazując element wielopłaszczyznowego przenikania się naszych kultur. Organizujemy w wielu miastach Polski koncerty zespołów artystycznych z tych państw, prezentacje i wystawy dzieł autorstwa malarzy i artystów białoruskich, kazachskich, mołdawskich ormiańskich, rosyjskich oraz ukraińskich. Pokłosiem współorganizowanych z ośrodkami akademickimi konferencji naukowych są liczne wydawnictwa, poświęcone analizie i perspektywom współpracy międzynarodowej Polski z krajami Europy Wschodniej. […]”.
Prezesem Stowarzyszenia Współpracy Polska–Wschód jest Józef Bryll.
Stowarzyszenie Kulturalne „Krajobrazy” jest organizacją non profit. Ma na celu pomoc w organizacji i promocję wszelkich działań twórczych i artystycznych na Ziemi Legnickiej. Dba o wyrównywanie szans mieszkańców małych miejscowości i wsi w dostępie do kultury najwyższej próby. Obok pielęgnowania tradycji ludowych stara się również przybliżać kulturę i historię Kresów Wschodnich, m.in. poprzez cykliczne organizowanie koncertów i festiwali.
Prezesem Stowarzyszenia Kulturalnego „Krajobrazy” jest dr Tadeusz Samborski.
Sylwetki wyróżnionych „Krzyżem Kresowym” zaprezentowała red. Marta Tyszkiewicz z Wrocławia („Krzyże Kresowe dla popularyzatorów kultury i historii Kresów”, https://glosznadniemna.pl).
Anna Komincz z Lidy jest animatorką polskiej kultury, członkinią zlikwidowanego 1 marca tego roku Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej, śpiewaczką, kierowniczką artystyczną powstałego w 1990 roku polskiego zespołu „Kresowiacy”. Zespół ten pielęgnował polską kulturę i tradycje na Białorusi, został wyróżniony na wielu festiwalach i konkursach. W 2005 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadało zespołowi Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Los Anny Komincz jest ściśle związany ze współczesną historią Polski. W czasach sowieckich, po ukończeniu szkoły muzycznej, Anna chciała dostać się na studia wyższe, ale nie została przyjęta z powodu, iż jej ojciec pracował w kościele jako organista, a także ze względu na pochodzenie z rodziny polskiej i odmowę przynależności do Komsomołu. Ojciec Anny przechował w domu polskie przedwojenne kościelne sztandary, które ukrył przed NKWD.
Kiedy pod kierownictwem Anny Komincz w Lidzie powstał młodzieżowy teatr „Tęcza”, jego premierą sceniczną stał się spektakl pt. „Katyń”. Marzeniem założycielki teatru, jak wspomina ona sama, było pokazać prawdę o Katyniu na scenie.
Witalij Oleszkiewicz z białoruskiego Mińska to kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista. Bierze aktywny udział w polskich festiwalach i koncertach jako kierownik artystyczny, akompaniator i reżyser dźwięku, zajmuje się popularyzacją i rozpowszechnianiem kultury polskiej. Od dziesięciu lat był reżyserem dźwięku oraz jednym ze współorganizatorów Festiwalu Piosenki Anny German „Eurydyka”, współorganizatorem Festiwalu Polsko-Białoruskiej Kultury w Rakowie „Rakowski Fest”. Aktywnie działa jako członek polskiego zespołu wokalno-instrumentalnego „Wspólna Wędrówka”. Jest laureatem wielu międzynarodowych festiwali w Polsce, między innymi dwukrotnie w Mrągowie oraz zdobywcą pierwszego miejsca na festiwalu Marii Konopnickiej w Przedborzu.
Ryszard Sławczyński z Wrocławia to animator kultury, publicysta, wydawca, poeta, podróżnik, popularyzator kultury Kresów Wschodnich. W 2014 roku opublikował album pt. „Samochodem przez Kresy. Miejsca sercu bliskie”, autor licznych wystaw fotograficznych o tematyce kresowej. Wystawa „Mereczowszczyzna na Kresach – miejsce urodzin Tadeusza Kościuszki” była prezentowana w Panoramie Racławickiej we Wrocławiu. Od 2010 roku dyrektor Klubu Muzyki i Literatury we Wrocławiu, gdzie zespoły z Białorusi i Ukrainy zawsze mają możliwość występów. Od wielu lat pomaga Polakom z Kresów, jest głównym organizatorem koncertów laureatów ogólnobiałoruskiego Festiwalu Piosenki Anny German „Eurydyka” we Wrocławiu.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!