Kresy – Ziemie Wschodnie Rzeczypospolitej to tytuł najnowszej wystawy elementarnej przygotowanej przez Referat Edukacji Narodowej Delegatury IPN w Bydgoszczy. Wystawa stanowi przegląd dziejów Kresów Wschodnich oraz przypomina o polskim dziedzictwie kulturalnym.
Punktem wyjścia do poznania dziejów Kresów jest przypomnienie samego terminu, który na przestrzeni wieków był różnie interpretowany. Autorki wystawy (Joanna Krzemień-Wiejak i dr Kamila Churska-Wołoszczak) piszą, że „Po 1945 roku nazwa «Kresy Wschodnie» została zastąpiona politycznie poprawnymi określeniami: Zachodnia Białoruś i Zachodnia Ukraina. Dopiero po 1989 roku pojęcie to ponownie zaczęło pojawiać się w polskiej historiografii”.
W dalszej części możemy dowiedzieć się czym były Kresy w poszczególnych okresach: Rzeczypospolitej Obojga Narodów, pod zaborami, I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej i II wojny światowej. Następnie przechodzimy do działów tematycznych dotyczących wybranych aspektów życia na Kresach: wielonarodowości, oświaty, sportu i turystyki, gospodarki oraz architektury.
Treść wystawy została wzbogacona o układ graficzny przygotowany przez Piotra Wiejaka według koncepcji serii autorstwa Aleksandry Kaiper-Misztułowicz. Każda plansza zawiera zdjęcia m. in. z Archiwum IPN, Biblioteki Narodowej, Głównej Biblioteki Lekarskiej i Muzeum Sztuki w Łodzi.
Całość można oglądać online na stronie Instytutu Pamięci Narodowej. Oprócz tego możemy obejrzeć inne wystawy elementarne przygotowane przez IPN dotyczące m. in. traktatu ryskiego z 1921 roku, łagrów sowieckich i „Operacji polskiej” NKWD 1937-1938.
Kresy24
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!