Chołodziec litewski, czyli chłodnik zabielany
Chociaż w światowej kuchni znaleźć możemy przynajmniej kilka zup-chłodników, to jednak gdy w Polsce pada słowo „chłodnik” do głowy przychodzi nam na pierwszym miejscu – chłodnik litewski z botwinki.
Do popularności owego pysznego dania przyczynił się sam… Adam Mickiewicz, który w swoim genialnym dziele „Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie. Historia szlachecka z roku 1811 i 1812 we dwunastu księgach wierszem” (Paryż 1834), pisał już w księdze I:
„[…] Mężczyznom dano wódkę; wtenczas wszyscy siedli
I chołodziec litewski milcząc żwawo jedli. […]”.
Co ciekawe, z drobnymi zmianami fragment ów powtarza się w poemacie jeszcze dwukrotnie – w księdze III oraz V, i za trzecim razem kończy się tak:
„[…] Mężczyznom dano wódkę; zaczem wszyscy siedli
I chłodnik zabielany milcząc żwawo jedli”.
Wśród historyków literatury rozgorzała nawet dyskusja, czy aby „chołodziec litewski” oraz „chłodnik zabielany” – to na pewno ta samo potrawa; niektórzy błędnie dowodzili, iż to pierwsze określenie oznacza… nóżki w galarecie!
Jak zatem „wyczarować” idealny chłodnik litewski? Oto sprawdzony przepis!
Składniki: 1 pęczek botwinki, 200 ml wody, ½ pęczka koperku, 1 pęczek szczypiorku, 1 pęczek rzodkiewek, 2–3 zielone ogórki, 400 g gęstego jogurtu naturalnego, 400 g kefiru (osobiście polecam „Robico”!), 500 g maślanki, 2 łyżki soku z cytryny, sól, pieprz i cukier.
Przygotowanie: botwinkę poszatkuj. Ogórki i rzodkiewki zetrzyj na jarzynowej tarce. Posiekaj koperek i szczypiorek. Do garnka wlej 200 ml wody, dodaj posiekaną botwinkę, 1 łyżeczkę soli i 1 łyżeczkę cukru. Kiedy woda się zagotuje, przykryj pokrywką i podgrzewaj na małym ogniu 3 minuty. Po tym czasie podgotowaną botwinkę przełóż do dużej miski i odstaw do wystudzenia. Ogórki posyp ½ łyżeczki soli, odstaw na 10 minut, aż zmiękną i puszczą wodę; odciśnij je na sicie. Do ostudzonej botwinki dodaj jogurt, maślankę i kefir. Następnie dodaj resztę składników: ogórek, rzodkiewkę, koperek i szczypiorek. Dopraw do smaku solą, pieprzem, cukrem i sokiem z cytryny. Wstaw do lodówki przynajmniej na 30 minut.
Chłodnik litewski podawaj zawsze z jajkiem na twardo, a w wersji „ekskluzywnej – staropolskiej” z szyjkami rakowymi, gotowaną cielęciną bądź drobiem. Jajko kurze można też zastąpić przepiórczym.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!