W przededniu 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej w Warszawie podpisany został apel hierarchów kościelnych Polski i Ukrainy o prawdę i pojednanie.
Chrześcijańska ocena zbrodni wołyńskiej domaga się od nas jednoznacznego potępienia i przeproszenia za nią. Przemoc i czystki etniczne nigdy nie mogą być metodą rozwiązywania konfliktów między narodami – piszą w apelu do wiernych.
Uroczyste podpisanie deklaracji związanej z 70. rocznicą zbrodni wołyńskiej odbyło się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Podpisy złożyli: abp Światosław Szewczuk w imieniu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp Józef Michalik w imieniu Kościoła katolickiego w Polsce, abp Mieczysław Mokrzycki w imieniu Kościoła katolickiego na Ukrainie oraz abp Jan Martyniak, metropolita Kościoła bizantyjsko-ukraińskiego w Polsce.
Zwierzchnicy kościołów nawołują narody polski i ukraiński do dalszych kroków na drodze do braterskiego zbliżenia, które nie jest możliwe bez szczerego pojednania. „Jesteśmy świadomi, że tylko prawda może nas wyzwolić” – podkreślają. Dodają, że powinna to być prawda, która niczego nie upiększa, nie przemilcza i nie pomija, ale prowadzi do przebaczenia i odpuszczenia win. Biskupi, przypominając o pięknych kartach wspólnej historii, apelują o pamięć krzywd, które nawzajem zostały wyrządzone w czasie II wojny światowej.
Deklaracja głosi, że „współpraca wolnej Polski z wolną Ukrainą jest niezbędna, by w tej części Europy panował pokój, ludzie cieszyli się wolnością religijną, a prawa człowieka nie były zagrożone”.
„Za godny potępienia uważamy skrajny nacjonalizm oraz szowinizm. To on bowiem, obok ateistycznego i totalitarnego komunizmu oraz nazizmu, był ideologią, która w trakcie XX stulecia spowodowała miliony ofiar” – czytamy w deklaracji. Jej autorzy podkreślają, że widzą potrzebę wspólnego świadectwa chrześcijan z Polski i Ukrainy w jednoczącej się Europie. „Wspólnie stajemy w obliczu wyzwań, jakie stwarza sekularyzacja i próba organizacji życia jakby Bóg nie istniał” – napisali. Metropolici podkreślają, że bez wzajemnego pojednania narody Polski i Ukrainy „nie będą miały perspektywy współpracy i rozwoju w płaszczyźnie tak religijnej, jak i politycznej”.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!