Biskup Jerzy Kosobucki poinformował o wizycie funkcjonariuszy milicji w mińskiej archikatedrze.
Przyszli w niedzielę 4 lipca, zaraz po Mszy świętej odprawionej w intencji ojczyny, podczas której odśpiewano hymn „Wszechmogący Boże!” (Magutny Boża – biał.)
Biskup Kosobucki poinformował, że milicjanci złożyli skargę, jakby została naruszona jakaś norma prawna. „Co dokładnie, oni sami nie rozumieli…”, napisał na Facebooku biskup.
Przypomnijmy, że 2 lipca, podczas przemówienia z okazji Dnia Niepodległości, Aleksander Łukaszenka przestrzegał katolików przed śpiewaniem hymnu „Wszechmogący Boże!” i groził im.
„Teraz widzicie: oni chcą zawrócić historię, zrehabilitować swoich dziadów i pradziadów i dokończyć dzieło, które rozpoczęli. Dlatego wyszli, aby zniszczyć suwerenne państwo. To jest nie do pomyślenia: ruszyli na święte miejsca naszej państwowości pod sztandarami faszystowskich najemników – policjantów. A ostatnio nasze media coraz głośniej rozgłaszają fakty, że w kościołach chcą się modlić [tj. 3 lipca] pod „Boże Wszechmogący”. Uważajcie, bo się doigracie!” – cytuje Aleksandra Łukaszenkę jego służba prasowa.
Słowa prezydenta skomentował na Facebooku biskup Jerzy Kosobucki;
„Każda modlitwa niesie ze sobą niesamowitą moc i jest w stanie dokonać nawet wielkich cudów. Jeśli jakaś modlitwa ma wielką moc, to diabeł będzie z nią walczył z największą siłą i uczyni wiele przeszkód, aby ludzie nie korzystali z tej modlitwy… Dlaczego nie możemy śpiewać „Wszechmogący Boże!”? Pytanie retoryczne…
Kuria Archidiecezji Mińsko-Mohylewskiej otrzymała propozycję od władz centralnych, by 3 lipca we wszystkich parafiach na Białorusi odbyła się ogólnobiałoruska modlitwa za Białoruś. Hierarchowie katoliccy odpowiedzieli że katolicy będą się modlić w niedzielę o jedność i pokój na Białorusi. Kuria zachęciła też proboszczów, by na zakończenie Mszy świętej odśpiewać hymn „Wszechmogący Boże!”, „w którym będziemy prosić Wszechmogącego Boga, by zachował nas i naszą ziemię od wszelkiego zła”.
Biskup Kosobucki przypomina, że wiersz pt. „Wszechmogący Boże!” napisała Natalia Arsieniewa w Mińsku w 1943 roku. W 1947 roku do utworu tego muzykę skomponował Nikołaj Rawienski. Hymn stał się modlitwą powojennej emigracji białoruskiej. W 1993 roku specjalna komisja Rady Najwyższej zaproponowała nawet uczynienie go hymnem narodowym Białorusi.
Do tej pory hymn ten wykonywany był w kościołach na zakończenie nabożeństw, a od sierpnia 2020 r. zyskał nowe znaczenie i cieszy się ogromną popularnością, nie tylko wśród wiernych, śpiewają go osoby nie utożsamiające się z żadną religią.
oprac. ba za facebook.com
1 komentarz
Rejtan
7 lipca 2021 o 10:26Niebawem zaczną wskazywać jak należy odprawiać mszę.